Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

ČSOB pomáhá s revitalizací Buďánek

Banky ČSOB 16.05.2016 | 14:12 0 Komentářů

Buďánka jsou po několik století nedílnou součástí Prahy 5 a svou jedinečností zosobňují historickou paměť městské krajiny. ČSOB v rámci udržování dobrých sousedských vztahů podporuje projekt revitalizace Buďánek finančně a současně pořádá od 13. května výstavu v ústředí své centrály v Radlicích, která mapuje proces obnovy této památkové zóny. 

„Jsme rádi, že se můžeme podílet na obnově Buďánek a navrácení tohoto krásného historického objektu lidem. Jde o zajímavý projekt, jehož cílem je vytvoření prostoru především pro občany Prahy 5 a to nás těší ještě více, protože můžeme podpořit naše sousedy,“ říká Petr Knapp, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Od roku 2012 probíhalo na Buďánkách vyklízení, které skončilo v roce 2015. Současně bylo provedeno geodetické zaměření a historický a konzervátorský průzkum. Nyní se přechází k další fázi, která představuje zastřešení, obnovu sítí a rekonstrukci budovy Koloniálu. Do té budou moci první návštěvníci přijít na kávu, čtení či odpolední koncert již v červenci. Současně vzniká publikace, která přiblíží minulost i budoucnost Buďánek.

„Revitalizace osady se zpočátku potýkala s problémy, teď už je ale vše na dobré cestě. Důvodem je i to, že se podařilo navázat úspěšnou spolupráci s občany. S klidným svědomím mohu říct, že participace veřejnosti je velmi přínosná. Nejenže společně směrujeme k cíli, ale otevírají se i nové možnosti využití, řešení,“ říká starosta Prahy 5 Radek Klíma a dodává: „Vznikl zde mimořádný pilotní projekt kooperace samosprávy s občanskou iniciativou. A pozitivní je, že s vědomím celospolečenského přínosu do projektu vstupují i soukromé subjekty.“ 

Buďánka jsou souborem terasovitě uspořádaných domků, které jsou dokladem malebného koloritu drobné zástavby minulého století. Důležitým prvkem je zde dochované členění terénu zvýrazněné přírodními schodišti, pěšími cestami a dalšími prvky respektujícími původní parcelaci. Do budoucna se počítá s obnovou celé lokality.

Výstava bude pokračovat pro širokou veřejnost od září v Galerii Jaroslava Fragnera na Starém Městě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.