Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

ČR – Průmysl v únoru zvolnil, maloobchodní tržby dal silně rostou

Makro J&T Banka 06.04.2018 | 12:43 0 Komentářů

Průmyslová výroba – únor

Průmyslová výroba v únoru nečekaně zvolnil svůj růst na 2,7 r/r, trh čekal podobný růst jako v lednu (5,6 % r/r). Sezónně očistěná průmyslová produkce meziměsíčně klesla o 1,2 %. Meziroční růst (sezóně očištěný) zpomalil na 2,9 % (5,5 % v lednu).

Domácí průmysl ovlivnil vývoj v západní Evropě (hlavně Německu), kde na začátku letošního roku došlo k zvolnění tempa růstu.  Odráží se to například ve vývoji celkových tržeb, které v únoru v českém průmyslu vzrostly o 1 % r/r, přitom exportní tržby klesly o 1 %, naopak domácí tržby opět vzrostly o více jak 4 %. Řada údajů sice naznačuje zvolnění dynamiky u nás i v Německu, na druhou stranu stále vše ukazuje na pokračování růstu. Relativně solidní výhled průmyslu podporují i růst zakázek (4 % r/r; z toho ze zahraničí 5 %).

V letošním roce nadále očekáváme růst průmyslu kolem 3,5 %, což je poloviční tempo než vloni (6,9 %).

Maloobchodní tržby – únor

Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v únoru vzrostly o 6,0 % r/r, což po vysokém růstu v lednu (8,4 % r/r) bylo mírně větší zpomalení než se čekalo (oček. 7,0%), ale pořád jde o velmi dobrý výsledek. Sezónně očištěné tržby meziměsíčně stagnovaly a meziročně byly vyšší o 6,0 % r/r.

I přes zvolnění tempa růstu únorová data pořad potvrzují obrázek velmi silné spotřebitelské poptávky, která ukazuje až na určité přehřívání ekonomiky. Vysokým tempem rostou hlavně  prodeje nepotravinářského zboží (9 % r/r), jako je elektronika (12 %), sportovní potřeby (10 %) či vybavení domácnosti (10 %). Výsledky maloobchodních tržeb odráží vysokou ochotu domácnosti utrácet (spotřebitelský sentiment) a i nárůst příjmů domácnosti (růst mezd, nízká nezaměstnanost). Za celý rok očekáváme růst maloobchodních tržeb kolem 6 % (5,4 % vloni).

Prodeje aut (-6 % r/r) v únoru překvapivě propadly, následně maloobchodní tržby včetně moto segmentu vzrostly o 2,3 %.

Koruna v reakci na slabší data z průmyslu oslabila skoro o 5 haléřů na 25,38 CZK/EUR, ale rychle tento pokles odezněl. Obecně data jsou pro ČNB neutrální, nadále očekáváme, že ČNB letos už nebude spěchat se zvyšování sazeb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.