CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

20. 10. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Covid-19 zcela změnil strukturu letních škod z cestování

 

Letošní sezona letních dovolených byla z pohledu cestovního pojištění naprostým opakem těch v posledních čtyřech letech. Dramaticky ji totiž ovlivnila pandemie koronaviru a s ní omezené možnosti cestovat do zahraničí. Během tří letních měsíců vycestovalo s cestovním pojištěním od ERV Evropské o 72 % méně lidí než v roce 2019. Letecká doprava se téměř zastavila a Češi naopak více cestovali autem. Škod z léčebných výloh meziročně ubylo o 89 % a jejich průměrná výše dosáhla částky 8,5 tisíce korun. Naopak počet škod ze storna se zdvojnásobil.

Loading



 

Celkový počet nahlášených škod meziročně klesl o 84 %, přičemž celková průměrná výše „letní“ škody klesla o tisíc korun na částku 7.800 Kč. Průměrná výše tzv. velkých škod nad 100 tisíc korun klesla o třetinu na 222 tisíc korun. Zatímco vloni tvořily léčebné výlohy zhruba tři čtvrtiny všech škod, letos to byla jen polovina z celkového počtu.

Naopak se zdvojnásobil podíl škod ze storna. Jejich průměrná výše však klesla o celých 60 %, tedy z 19 na 7,5 tis. Kč. Důvodem byl fakt, že Češi letos nenakupovali, a tedy ani nestornovali, tolik dražších letních dovolených.

Autem a bez cestovky

Vzhledem k tomu, že se letecká doprava téměř zastavila, Češi letos více cestovali individuálně, zejména autem. S tím korespondovaly i prodeje pojištění. „Po dubnovém zmrazení se květnové prodeje dostaly na cca 1/3, od června cca na 2/3 loňských objemů a od července dokonce lehce nad loňská čísla,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. U CK sice došlo od května k oživení prodeje pojištění, ale čísla se stejně dostala maximálně na třetinu loňských prodejů.

REKLAMA

Nejrizikovější měsíc byl srpen

Ze tří letních měsíců byl nejsilnějším z pohledu škod srpen, kdy bylo nahlášeno 41 % všech letních škod. Mezi nejčastější zdravotní problémy patřily záněty uší, kožní problémy, gastroenteritida a zažívací potíže, kousnutí či bodnutí hmyzem, bolesti zad, covid-19. „Během léta jsme měli v zahraničí přes 50 klientů nakažených koronavirem nebo v karanténě. Ještě více jich ale bylo v září, které se však již do letních statistik nepočítá,“ říká Vlastimil Divoký a pokračuje: „Oproti předchozímu roku nám klienti naopak téměř nehlásili jednoduché případy, jako jsou nachlazení, kašel nebo zvýšená teplota.“ Nejvíce škod bylo letos hlášeno z Řecka, ze kterého pojišťovna eviduje téměř polovinu všech škod.

 

Klienti více studují podmínky pojištění

REKLAMA

Výrazně se také změnilo chování klientů, kteří se mnohem více začali zajímat o přesné podmínky cestovního pojištění. Řada lidí si uvědomila, že podstatné nejsou limity, ale obsah daných pojištění a schopnosti asistenční služby.

 90 % klientů si připojistilo další rizika spojená s COVID-19

Ačkoli již standardní cestovní pojištění Sbaleno od ERV Evropské obsahuje výlohy na léčení nemoci COVID-19, sjednávalo si 90 % klientů rozšiřující připojištění, které kryje například náhradní dopravu či ubytování v případě znemožnění návratu kvůli COVID-19.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozhovor: Pojišťovna má vyřešit problém, ne jen zaplatit škodu

Skutečnou hrozbou pro pojišťovny nejsou klimatické změny ani technologické firmy, které by si rády ukrojily díl trhu, ale to, jak rychle se dokáží pojišťovny přizpůsobit změnám a nepodcenit žádný aspekt, který na ně může dopadnout. V rozhovoru to uvedl prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš.

Text: Redakce

24. 04. 2024

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *