CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

29. 10. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Covid-19 vs. ekonomická zodpovědnost Čechů: Významně roste obezřetnost – trpělivost a dlouhodobé cíle se stále vyplácejí

 

Ohledně úspor a investic si Češi po jarní odvážné vlně drží výrazně střízlivější přístup. Větší příklon k obezřetnosti potvrzují výsledky tržních analýz a interních dat investiční společnosti Cyrrus při příležitosti Světového dne spoření, který si připomínáme 31. října.

Loading



 

Navzdory pandemii finančním cílům nadále dominuje zajištění rodiny, resp. osobní rezerva na stáří prostřednictvím dlouhodobého spoření nebo investování, přičemž konkrétní částka není až tak důležitá. Ve srovnání s loňským rokem o víc než 1/3 vzrostl počet a míra detailu příchozích klientských hovorů. Na významně zodpovědnější přístup ukazuje i masivnější využívání digitální mobilní aplikace a pravidelných on-line konzultací.

Z tržních analýz a interních dat společnosti Cyrrus vyplývá, že o co „těsnější byl jarní lockdown“, o to více se rozpohybovaly finanční trhy. Rychlý růst – jak se mezi investory říká, „rally“ – v masivnější míře využili i Češi. Ke změně začalo docházet v průběhu března, kdy nákupní pokyny vzrostly oproti únoru o 63 %, v dubnu pak dokonce o rekordních 70 %. Duben 2020 byl celkově charakteristický velkým počtem nákupních pokynů a minimem prodejů (poměr nákupních a prodejních pokynů 81:19). Investiční boom a pozitivní nálada se pak přelily i do května,“ říká Anna Píchová, vedoucí analytického oddělení společnosti Cyrrus, a dodává: „Jarní masivní tržní výprodeje lidi vnímali jako obrovskou příležitost, a proto ve větší míře investovali. S nástupem tzv. druhé vlny je poměr nákupních a prodejních pokynů blízko dlouhodobému průměru. Aktuálně se totiž trhy pohybují blízko svých historických maxim a příliš tak nereflektují nervozitu v ekonomikách způsobenou pandemií a dalšími restriktivními opatřeními.“

Jací jsou tedy Češi ve svém spořicím a investičním chování? Jedním slovem obezřetní. A to včetně těch investorů, kteří s investicemi stále počítají – s nákupy totiž nijak nespěchají. O „spořicím modu“ svědčí i situace, kdy mnoho investorů vidí další příležitost až v dalším poklesu (který ale zatím nepřišel). Zajímavostí je, že zdatní investoři neuzavírají ve významnější míře ani aktuální ziskové pozice, resp. ani nenakupují nové.

 „Vývoj ukazuje, ostatně jsme to viděli v historii mnohokrát, že u jakýchkoliv úspor a investic je důležité být trpěliví a držet se dlouhodobých cílů. Příklon k obezřetnosti je přirozenou reakcí na aktuální míru nejistoty. Naším hlavním investičním krédem je, aby si lidé podle svých možností vytvářeli finanční rezervu a tu investovali. Tak si budou moci plnit svá dlouhodobá přání. Investovat do buducnosti se totiž vyplatí,“ říká Anna Píchová, vedoucí analytického oddělení společnosti Cyrrus, a dodává: „Obecně platí, že když investor vydrží a dodržuje základní pravidla rozložení rizika investičního portfolia, dokáží mu jeho úspory a investice i v turbulentních časech přinést solidní výnos. V této souvislosti se možná nabízí srovnání s posledním bouřlivým obdobím z let 2008–2009. Nicméně není snadné ‚plavat proti proudu‘ a mít odvahu ignorovat novinové titulky.“

V rušných dobách je podle Anny Píchové důležité s investory víc, osobněji a srozumitelněji komunikovat a vysvětlovat jim, co se na trzích děje. Hlavně těm méně zkušeným a začínajícím. V uplynulých týdnech proto dramaticky stoupl zájem o on-line investiční portál www.cyrrus.cz, resp. o mobilní aplikaci Cyrrus – digitální novinku, která umožňuje klientům pohodlnější přístup ke svému účtu, ověření stavu svých investic a rychlejší komunikaci mezi klientem a makléřem.“ Apetit českých investorů se v tomto směru rozhodně zvýšil, a to je dobrý signál.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *