Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Na Colours městskou? V Ostravě jízdenku nepotřebujete

Banky ČSOB 18.07.2017 | 14:55 0 Komentářů

Ve středu 19. července začne v areálu Dolní Vítkovice čtyřdenní hudební festival Colours of Ostrava. Jeden z největších evropských festivalů každoročně navštíví kolem 40 tisíc lidí. Aby město takový nápor návštěvníků zvládlo, bude jako každoročně posilovat tramvajové a autobusové linky. Díky chytrému řešení, na kterém se podílela i ČSOB, nebudou muset návštěvníci festivalu shánět k přesunům městskou dopravou papírové jízdenky. V autobusech i tramvajích lze totiž platit bezkontaktně.

Řešení, na kterém se podíleli ČSOB a další partneři, funguje v Ostravě od loňského června. Tímto unikátním systémem disponuje z evropských měst kromě Ostravy už pouze Londýn. Nejde však jen o to, že by si cestující prostřednictvím karty kupovali jednotlivou jízdenku. „Návštěvníci Colours většinou neznají druhy jízdného ani trasu, kudy chtějí jet. To vše za ně udělá a vyhodnotí samotný systém,“ říká Jan Kubíček, ředitel Strategických partnerství ČSOB.

Cestující si tak vůbec nemusí obstarávat po jízdence. Hlavní výhodou tohoto systému je skutečnost, že negeneruje papírové jízdenky a cestující nikdy nezaplatí více, než je cena denní jízdenky. Při nástupu přiloží kartu povinně, při výstupu pouze v případě nepřestupní jízdy do 10 minut a odbavovací systém za ně spočítá optimální jízdné. „Řešení vyhodnocuje cestovní výdaje za celý den a optimalizuje cenu tak, aby byla pro cestující co nejvýhodnější,“ doplňuje Jan Kubíček.

Ostravský dopravní podnik každoročně posiluje spojení, aby se návštěvníci festivalu dostali do jeho dějiště co nejpohodlněji. „Tradičně posilujeme spoje především v nočních hodinách, aby se návštěvníci festivalu pohodlně dostali domů,“ říká generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys. „Validátory jsou vybaveny všechny vozy, takže se dá bezkontaktně platit i v posílených spojích. Tyto terminály se standardně nacházejí u každých dveří,“ dodává. Návštěvníci festivalu měli poprvé možnost platit bezkontaktními kartami v městské dopravě během jeho loňského ročníku. „Loni 15. července 2016 padl během festivalových dní rekord. Lidé tehdy zaplatili takto za jediný den 3 857 jízdenek. Čekáme, že letos bude tento rekord překonán,“ uzavírá Daniel Morys.

 

BOX:

V polovině roku 2016 byly všechny vozy veřejné hromadné dopravy v Ostravě plně vybaveny bezkontaktními čtečkami. Jedná se o první projekt, v rámci kterého se netiskne papírová jízdenka a který zahrnuje zastropování jízdného. Denní strop pro konečnou cenu jízdného činí maximálně částku v ceně jednodenní jízdenky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.