Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Coface vyhlásil výsledky 15. ročníku ocenění Štiky českého byznysu: Absolutním vítězem se stala Břeclavská společnost ARENS OBERFLÄCHENFULLSERVICE S.R.O.

Pojištění 06.03.2019 | 10:45 1 Komentář

Společnost Coface zveřejnila výsledky jubilejního 15. ročníku prestižního žebříčku Štiky českého byznysu. Žebříček je sestavován na základě existující databáze Coface, která v globálním měřítku soustřeďuje údaje o všech podnikatelských subjektech. Na základě objektivních ekonomických ukazatelů hodnotí Coface rostoucí české podniky v rámci celé České republiky i v jednotlivých krajích.

Žebříček Štiky českého byznysu posuzuje vybraná objektivní ekonomická kritéria. Základem pro výpočet výkonnosti jednotlivých firem je součet pěti dílčích hledisek, mezi nimiž jsou kromě ukazatelů ziskovosti také indikátory likvidity, obratu a zadluženosti. Hodnocení se může zúčastnit kterákoli domácí firma, která organizátorům poskytne své ekonomické výsledky za sledované období posledních tří let.

„Informace o stavu firem působících nejen na českém trhu jsou důležité pro všechny podnikatele. Jejich význam v současnosti dále zvyšuje i aktuální vývoj ekonomiky. Zpomalování růstu a zvyšující se počet insolvencí nabádá k důslednějšímu hodnocení kreditního rizika v dodavatelsko-odběratelských vztazích a větší ostražitosti podnikatelů,“ uvedl Ján Čarný, generální ředitel společnosti Coface Czech.

Štiky v rozbouřeném moři

I přes řadu překážek (politická rizika, vysoká volatilita cen komodit, limitované výrobní kapacity v rozvinutých ekonomikách atd.), si světový růst v roce 2018 dokázal udržet svoji dynamiku z roku 2017 (3,2 %). Nicméně v důsledku těchto rizikových faktorů začal ke konci roku zpomalovat, což vedlo ke zhoršení výhledu pro následující rok. Společnost Coface očekává 3,0 % růst HDP v roce 2019.

Jakkoliv se může pokles růstu jevit jako nepatrný, stačí na to, aby se zvýšilo kreditní riziko. Coface předpokládá, že se v roce 2019 zvýší počet insolvencí ve 24 ze 39 sledovaných zemí reprezentujících 65 % světového HDP, což je o 5 zemí více než v roce 2018 a o 9 zemí více než v roce 2017. V České republice společnost Coface očekává zhruba 4% nárůst počtu insolvencí, což nevybočuje z východoevropského průměru. V regionu střední a východní Evropy se největší navýšení počtu insolvencí očekává v Maďarsku, Litvě a Polsku, kde by se mělo jednat o zhruba 9 %.

Rostoucí kreditní riziko očekává společnost Coface nepřekvapivě v hlavním motoru ekonomiky, automobilovém průmyslu. Jeho růst předpokládá v 8 zemích (z toho 7 v Evropě). „Automobilky čekají obrovské investice do výzkumu a vývoje. A lze tak očekávat další růst tlaku na snižování cen v dodavatelských řetězcích. I to bude velká výzva pro nejednu českou byznysovou štiku,“ uvedl Ján Čarný.

O projektu Štiky českého byznysu

Celý projekt Štiky českého byznysu unikátní tím, že za předpokladu splnění vstupních kritérií nehraje v dalším hodnocení žádnou roli velikost podniku, a na předních místech se tak mohou umístit i méně známé menší firmy. Hodnocení navíc není zároveň zatíženo žádnou individuální volbou, opírá se pouze o objektivní ekonomické ukazatele.

Význam jubilejního 15. ročníku žebříčku zdůrazňuje záštita poskytnutá největším zaměstnavatelským svazem, který reprezentuje rozhodující část českého průmyslu a dopravy – Svazem průmyslu a dopravy ČR.

ŽEBŘÍČEK ŠTIKY ČESKÉHO BYZNYSU 2019

– výsledky 3 nejlepších společností v celé ČR a jednotlivých krajích

TOP 10 – ČR
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. Arens Oberflächenfullservice s.r.o.
2. ABC EUROPEAN AIR + SEA CARGO DISTRIBUTION s.r.o.
3. Benteler Maschinenbau CZ s.r.o.

 

PRAHA
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. ABC EUROPEAN AIR + SEA CARGO DISTRIBUTION s.r.o.
2. KVR 63, s.r.o
3. PharmaSwiss Česká republika s.r.o.

 

STŘEDOČESKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. HOLLEN CZ s. r. o.
2. Younger Optics Europe, s.r.o.
3. LINPAC Packaging s.r.o.
PLZEŇSKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. SEG s.r.o.
2. RECYKLO, spol. s r.o.
3. MBtech Bohemia s.r.o.

 

KARLOVARSKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. SJ mediate group s.r.o.
2. ZPA-RP, a.s.
3. BÖHM – PLAST, spol. s r.o.

 

LIBERECKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. Benteler Maschinenbau CZ s.r.o.
2. Fehrer Bohemia s.r.o.
3. INTERNATIONAL METAL PLAST spol. s r.o.

 

JIHOČESKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. Kámen a písek, spol. s r.o.
2. ALBIS PLASTIC CR s.r.o.
3. BHG CZ s.r.o.

 

ÚSTECKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. INELSEV s.r.o.
2. Czech Coal POWER s.r.o.
3. Emeran 1860, s.r.o.

 

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. AGEL Trade s.r.o.
2. Hradecké služby a.s.
3. HTK a.s.

 

  PARDUBICKÝ KRAJ
  POŘADÍ SPOLEČNOST
  1. ERA a.s.
  2. fortell s.r.o.
  3. VČE – montáže, a.s.
KRAJ VYSOČINA  
POŘADÍ SPOLEČNOST  
1. Swoboda – Stamping, s.r.o.  
2. NEKO KLIMA, s.r.o.  
3. Chotěbořské strojírny, a.s.  

 

JIHOMORAVSKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. Arens Oberflächenfullservice s.r.o.
2. STAVOSUR, spol. s r.o.
3. NEW YORKER CZ, s.r.o.

 

OLOMOUCKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. NordSüd Czech s.r.o.
2. M E T E C H s.r.o.
3. Cement Hranice, akciová společnost

 

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. CIREX CZ s.r.o.
2. KMJ TECH FM s.r.o.
3. EP Coal Trading, a.s.

 

ZLÍNSKÝ KRAJ
POŘADÍ SPOLEČNOST
1. Sběrné suroviny UH, s.r.o.
2. TECHNOCAR s.r.o.
3. DURA-LINE CT, s.r.o.

Tisková zpráva Coface

Jeden komentář: “Coface vyhlásil výsledky 15. ročníku ocenění Štiky českého byznysu: Absolutním vítězem se stala Břeclavská společnost ARENS OBERFLÄCHENFULLSERVICE S.R.O.”

  1. Anonym napsal:

    nie je to rebríček za rok 2018?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.