07. 02. 2025
Co odhalí bankovní výpisy při žádosti o půjčku? Pětina žadatelů sází v online kasinech, polovina má další úvěry
Finanční instituce v loňském roce prověřily pomocí Elektronického validátoru výpisů téměř 400 tisíc pdf dokumentů, které klienti předložili v rámci žádosti o půjčku. Meziročně je to o více než 51 % více.
„Meziroční nárůst v počtu prověřených výpisů signalizuje dva faktory: jednak používá náš elektronický validátor bankovních výpisů více společností, a také dlouhodobí partneři se učí s modelem lépe pracovat a posílají k automatické analýze více úvěrových případů. Pokročilou analýzu výpisů provádíme v reálném čase, klienta nijak neobtěžuje a naopak mu poskytne důležitou ochranu před neodpovědným předlužením,“ uvedl Ján Hurný, výkonný ředitel Společnosti pro informační databáze.
S pomocí validátoru mohou odpovědné společnosti lépe plnit například požadavky zákona o spotřebitelském úvěru. Zejména v kombinaci s ověřením potenciální existence záznamu o závazku po splatnosti v registrech SOLUS je ověření pravosti a obsahu předložených dokumentů klientem důležitým nástrojem pro hodnocení platební morálky žadatelů o úvěr.
Specializovaný software Společnosti pro informační databáze (SID) dokáže ověřit autenticitu elektronických bankovních výpisů předložených žadateli o půjčku a detekuje na nich potenciálně rizikové transakce, kterým by měl poskytovatel úvěru věnovat při posouzení úvěruschopnosti klienta pozornost. Analýza zpracovaných dat odhalila u 22 % žadatelů o úvěr sázky u sázkových kanceláří nebo v online kasinech. U poloviny z nich odhalil validátor výpisů alespoň jeden další aktivní úvěr. Ve 25 % případů pobíral žadatel o úvěr minimálně jednu sociální dávku.
Kromě identifikace rizikových transakcí a analýzy příjmů a výdajů dokáže validátor odhalit i pokusy o falšování údajů v bankovních výpisech. Pozitivní zprávou je, že v roce 2024 došlo k poklesu podílu úmyslně upravených elektronických výpisů na 3,5 % oproti z 5 % v roce 2023.
Elektronický validátor výpisů od Společnosti pro informační databáze v současnosti využívají dvě desítky poskytovatelů úvěrů v České republice a na Slovensku.