Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

ČNB výrazně intervenovala i v první polovině února

Banky 15.02.2017 | 18:50 0 Komentářů

 

Naše odhady ukazují, že v první polovině února ČNB musela na obranu kurzového závazku vynaložit přibližně 4,5 mld. EUR (120 mld. CZK). Oproti lednu je to sice výrazně níže (za leden odhadujeme intervence ve výši 13 mld. EUR), ale stále se jedná o druhý největší objem od zavedení kurzového závazku. I přes takto velké intervence jsme v únoru nepozorovali posilování dvanáctiměsíčního forwardového kurzu. Na spotovém kurzu se koruna držela přilepená k hladině kurzového závazku.   

Ve vývoji kurzů polského zlotého a maďarského forintu proti euru dnes žádný výrazný trend nepřevládnul, a proto se obě měny odpoledne obchodují blízko svých ranních hodnot, zlotý je u hladiny 4,31 PLN/EUR a forint u 308,1 HUF/EUR.

Z USA dnes přišla smíšená data

Dnešní data z USA přinesla smíšený obrázek. Lednová inflace měřená indexem spotřebitelských cen zrychlila na 2,5 % y/y. Velký vliv na cenovou hladinu měly ceny energií. Nicméně překvapení se nedá svést pouze na ně. O něco rychleji, než trhy očekávaly, rostly i jádrové ceny. Vyšší cenová hladina měla i vliv na statistiku maloobchodních tržeb, které tak přidaly více, než analytici očekávali. Celkové prodeje i prodeje zboží v kontrolní skupině v lednu přidaly 0,4 % m/m. Nicméně vzhledem k vlivu cen nebude vliv do soukromé spotřeby vyšší, než byla původní očekávání. Naopak průmyslová výroba v USA v lednu zklamala. To se však netýká zpracovatelského průmyslu, který v lednu zvýšil svůj výstup v souladu s očekáváním.

Zítřejší kalendář je poloprázdný

Kalendář ekonomických událostí zítra přináší o poznání méně důležitých čísel než dnes. Očekáváme, že pokračující oživení ekonomické aktivity pomohlo v posledním čtvrtletí loňského roku ukrojit dvě desetiny procentního bodu z francouzské nezaměstnanosti. Několik zajímavých informací bychom se měli dozvědět ze zápisu z posledního zasedání ECB. Hledat budeme zejména detaily o možném startu snižování objemu odkupovaných aktiv. Dále budeme sledovat, jestli ECB zveřejní detaily o nákupu dluhopisů s výnosem nižším, než je současná depozitní sazba (-0,4 %).

Ani region zásadní údaje nenabídne. Statistiky dovozních a vývozních cen by měly zaznamenat další posun směrem nahoru. Meziroční růst dovozních cen by se dokonce mohl dostat poprvé od května 2015 do kladných hodnot. Polská čísla by měly ukázat další zlepšení na trhu práce, kde se stále zvedá zaměstnanost a rostou mzdy.

VIKTOR ZEISEL
Ekonom
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.