CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

12. 07. 2016

0 komentářů

ČNB v květnu na devizovém trhu intervenovala v objemu 575 milionů euro, tedy zhruba 15,5 miliardy korun

 


 

Dílčí data o vývoji bilance ČNB, o vývoji devizových rezerv a státního rozpočtu zároveň indikovala, že objem devizových intervencí nebyl v květnu nijak závratný a oficiální statistika tento předpoklad potvrdila.

Statistika devizových intervencí za měsíc květen tak potvrzuje, že ČNB v uplynulých měsících nečelila na devizových trzích žádnému významnému tlaku: udržování jejího kurzového závazku tak pro ČNB nepředstavuje žádné významné úsilí a s ním spojené náklady.

Data o devizových rezervách za červen indikují, že objem devizových intervencí ČNB byl zcela minimální, čemuž odpovídají i signály z vývoje dekádní bilance české centrální banky, tedy z vývoje jejich pohledávek vůči zahraničí.

Pokud ČNB v červnu na devizovém trhu vůbec intervenovala, tak se tak stalo v prvních dvou červnových týdnech: poté se již pozornost trhů soustředila na hlasování Britů o setrvání v Evropské unii a koruna se sama držela nad úrovní 27,05 za euro, zde tedy již ČNB zasahovat nemusela.

S tím, jak Britové v referendu Brexit překvapivě odhlasovali, došlo k oslabení středoevropských měn a ačkoliv reakce koruny byla v tomto ohledu umírněná (koruna je investory vnímána coby „bezpečný přístav – safe haven“), tak Brexit sám o sobě znamená, že ČNB nemusí na devizovém trhu intervenovat ani nyní, v průběhu července.

REKLAMA

Data o devizových intervencích ČNB a vývoji jejich devizových rezerv jsou pro finanční trhy důležitá z toho titulu, že jsou vnímána coby indikátor tlaků, jimž ČNB na devizovém trhu čelí. Finanční trhy tak z těchto dat usuzují, nakolik je pravděpodobné, že ČNb přijme další měnově-politická opatření, například, že sníží své úrokové sazby do záporných hodnot. Vývoj za uplynulé měsíce ale opakovaně ukazuje, že zde ČNB pod žádným tlakem není a Brexit sám o sobě tlaky směrem k posilování koruny utlumil.

Pro ČNB a pro českou ekonomiku obecně bude důležité, jaký bude mít Brexit dopad na ekonomickou aktivitu v Evropě a na měnovou politiku centrálních bank v čele s ECB. V tuto chvíli zde není potřeba, aby ČNB například posunula svůj kurzový závazek směrem ke slabší úrovni koruny (ze stávající úrovně závazku 27 korun za euro), avšak Brexit přinejmenším podporuje myšlenku, že ČNB u svého kurzového závazku setrvá déle, než co momentálně deklaruje bankovní rada. Osobně tak i nadále očekávám, že kurzový závazek ČNB zůstane v platnosti i po celý rok 2017 a česká centrální banka z něj vystoupí až v průběhu prvního pololetí roku 2018.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *