Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

ČNB rozhodla o zachování sazeb na současné úrovni 1,75 %

Banky 20.12.2018 | 15:44 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o zachování sazeb na současné úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na úrovni 1,75 %, lombardní na 2,75 % a diskontní sazba na 0,75 %.

Pět členů rady hlasovalo pro zachování sazeb na současné úrovni, dva hlasovali pro jejich zvýšení o 25 bazických bodů. Mezi hlavní důvody mluvící pro zvýšení sazeb, které dva členové BR zřejmě brali v potaz, byl vývoj kurzu koruny vůči euru, který se prozatím nevyvíjí podle prognózy ČNB a riziko, že stávající prognóza kurzu koruny nebude naplněna. Naopak zbylých pět členů nechtělo další zvyšování sazeb uspěchat. Čekají na další vývoj ekonomiky a sám guvernér zdůraznil, že očekávají i novou prognózu, u které nelze vyloučit, že se bude lišit od té původní.

Bankovní rada vyhodnotila proinflační rizika jako vyrovnaná. Naopak mezi protiinflační rizika zařadila nízkou než očekávanou inflaci a pokles ceny ropy na globálních trzích. Tuzemská ekonomika rostla pomaleji, než očekávala ČNB ve své prognóze a to především zásluhou zvýšení dovozu, který redukuje celkovou bilanci zahraničního obchodu. V roce 2019 počítá ČNB s růstem ekonomiky okolo 3 % a s podstatně pomalejším utahováním měnové politiky, než tomu bylo tento rok.

Dle očekávání trhu i nás si ČNB dává pauzu před dalším zvyšováním sazeb, které dle našich odhadů přijde hned z kraje příštího roku. Koruna, která podle našeho názoru nebude tak rychle a zběsile posilovat, jak prognóza ČNB předpokládá, otevře Bankovní radě ČNB prostor pro další růst sazeb a to na konečných 2,5 %.  Česká ekonomika si zpřísňování měnové politiky zaslouží a bez problémů jej také absorbuje.

Nízká nezaměstnanost a vysoký růst mezd tlačící na inflaci, u které v prvním čtvrtletí očekáváme hodnoty u tří procent, vytváří prostředí příznivé pro další růst sazeb. Ten očekáváme v prvním čtvrtletí hned dvakrát, tedy v únoru a březnu, a to celkem na 2,25 %. Poté utahování české měnové politiky bude na chvíli přerušeno. Přihlásí se znovu, až s blížícím se zvyšováním evropských sazeb. Očekáváme, že ECB začne navyšovat sazby nejdříve po létě 2019, konkrétně ve čtvrtém čtvrtletí 2019, o 25 bazických bodů na 0,25 %. V tom samém období očekáváme další, v roce 2019 již třetí, zvýšení tuzemských sazeb na konečných 2,5 %.

Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.