Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

ČNB na tahu

Banky 30.04.2018 | 16:29 0 Komentářů

Ve čtvrtek proběhne třetí měnověpolitické jednání ČNB v tomto roce. Zvyšování úrokových sazeb nepřipadá v úvahu. Pozornost tak bude hlavně mít nová makroekonomická prognóza a následná tisková konference. Na té však nelze očekávat žádné jestřábí výroky guvernéra J. Rusnoka.

Výkon ekonomiky probíhá víceméně v souladu s únorovou prognózou a míra inflace je od začátku roku silně pod očekáváním banky. Nicméně větší část bankovní rady tento jev považuje pouze za dočasný a neměl by tak odchýlit centrální banku od prognózy. Větší pozornost bude mít nová prognóza vývoje kurzu koruny. Únorový výhled totiž počítal pro druhé čtvrtletí s průměrnou hodnotou 24,90 korun za euro, přitom průměrná hodnota za duben se pohybuje o více než čtyři desetníky výše. K dnešnímu dni koruna dokonce umazala celý zisk tohoto roku a nachází se na stejné hodnotě, kde tento rok započala.

Posilování koruny neutahuje měnové podmínky tak, jak si centrální banka představovala na začátku roku. Otázkou bude, jak ČNB změní prognózu pro korunu, která podle nás v současnosti nestojí na reálných předpokladech. Podle našeho názoru právě pomalejší posilování koruny vytvoří v druhé polovině roku prostor pro dvě zvýšení úrokových sazeb ve třetím a čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. K tomu se přidává nejrychlejší růst mezd od roku 2008, který se dříve nebo později bude muset odrazit v rychlejší inflaci v průběhu roku. Navíc stále hluboce záporné reálné úrokové sazby neslouží ve směru utahování přehřívající se ekonomiky.

Jako největší překážku pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb ČNB nejčastěji zmiňuje měnovou politiku ECB. Její bankovní rada zasedala minulý týden, nicméně jednání nepřineslo nic nového. Současné zpomalení výkonu eurozóny a inflace považuje bankovní rada za dočasné. Stále tak přetrvává náš předpoklad, že o finálním datu konce QE bude rozhodnuto na jednání v červnu nebo červenci. Stát by se mělo v září nebo nejpozději do konce tohoto roku. První zvyšování úrokových sazeb bude na programu v první polovině příštího roku.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.