Středa 26. ledna. Svátek má Zora.

ČNB může znovu zvýšit sazby, HDP ve čtvrtém čtvrtletí poklesne

ČNB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, když by se mohla zastavit na 3,5 %. Vzhledem k současnému vývoji a vysokým rizikům se ČNB o rozsahu zvýšení sazeb může rozhodnout až na poslední chvíli.

Inflace se bude ještě nějakou dobu zvyšovat, když vrcholu by měla dosáhnout na začátku příštího roku, kdy přesáhne 7 %. Hlavními důvody dalšího zvýšení cenové hladiny budou především energie a potraviny.

Ačkoliv poptávka v průmyslu zůstává vysoká, problémy s dodávkami čipů způsobily v říjnu značné omezení výroby v automobilkách, a tím i výrazný pokles průmyslové produkce. Meziroční růst maloobchodních tržeb bude ovlivněn jejich utlumeným vývojem během závěru loňského roku, a zůstane tak i přes současné ochlazení poptávky relativně vysoký.

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí s velkou pravděpodobností poklesne, když hlavním důvodem jsou problémy v automobilovém sektoru. Příští rok dojde k oživení. Rizika jsou ale relativně vysoká a vychýlená směrem dolů. Od třetího čtvrtletí letošního roku budou reálné mzdy klesat, když vedle stále ještě nízkého růstu nominálních mezd se v jejich vývoji výrazně odrazí vysoká inflace. K růstu se reálné mzdy vrátí až ve druhé polovině příštího roku.

Měsíční predikce: Česká spořitelna Research

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.