Úterý 26. října. Svátek má Erik.

ČNB – karty pro rok 2019 se zdají být rozdané

Banky 20.12.2018 | 15:26 0 Komentářů

Tisková konference ČNB naznačuje, že většina členů bankovní rady nepociťuje tlak ve smyslu potřeby spěchat s dalším zvyšováním úroků. Zvýšení sazeb na únorovém zasedání zůstává ve hře a dle mého názoru k němu dojde s tím, jak ČNB v únoru zveřejní novou makro prognózu: repo sazba by v únoru měla jít na úroveň 2,00 %.

Zároveň předpokládám, že po případném zvýšení sazeb počátkem února zůstanou sazby po několik dalších čtvrtletí stabilní, možná až do konce roku 2019.

ČNB si je vědoma vnějších rizik včetně i nadále velmi uvolněného nastavení měnové politiky v eurozóně a též v dalších evropských ekonomikách, stojících mimo euro. Je zřejmé, že navzdory zpomalení růstu české ekonomiky a nižší inflaci je zde i nadále silný růst mezd reflektující skutečnost, že česká ekonomika operuje nad svým potenciálem a přehřívá se.

Vnější faktory ale hovoří spíše pro stabilitu sazeb a v tomto ohledu se zřejmě snižuje i citlivost vývoje kurzu koruny na rozhodování ČNB. Ostatně: v případě zpomalování globálního hospodářského růstu není rychlejší posilování koruny pro českou ekonomiku nijak zvlášť žádoucí.

Prostor pro zvýšení sazeb se v případě únorového zasedání bankovní rady bude nabízet v souvislosti se zveřejněním nové makro prognózy a jsem názoru, že bankovní rada v únoru ke zvýšení sazeb přikročí.
Vnější vývoj včetně implikací pro měnovou politiku významných centrálních bank (ECB v eurozóně, Fed v USA) ale dle mého názoru bude posléze hovořit ve prospěch stability úroků ČNB.

Uvažované zvýšení úroků na únorovém zasedání bankovní rady tak může být jediným zvýšením sazeb ČNB v roce 2019: v každém případě se karty pro rok 2019 zdají být rozdané ve prospěch scénáře mnohem pozvolnějšího zpřísňování měnové politiky ČNB, než tomu bylo v roce letošním.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.