CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

29. 03. 2018

0 komentářů

Subjekty:

ČNB dle očekávání – sazby bez změn a tisková konference v mírně holubičím duchu

 

ČNB na dnešním jednání v souladu s očekáváním ponechala své úrokové sazby bez změny. Tisková konference se nesla v mírně holubičím duchu, jelikož bankovní rada vyhodnotila rizika pro prognózu jako mírně protiinflační. Na druhou stranu guvernér Rusnok připustil, že menší než očekávané posilování koruny může vést k dřívějšímu růstu sazeb, než očekává současná prognóza (nejdříve konec roku). Domníváme se, že tento scénář nastane, jelikož holubičí signály ČNB povedou v následujících měsících k menšímu posílení koruny, což ČNB nakonec v druhé polovině roku umožní své sazby ještě dvakrát zvýšit.

Loading



 

Na tiskové konferenci zaznělo:

·        Inflace byla v únoru zřetelně pod prognózou díky nižšímu než očekávánému růstu cen potravin. Za očekáváním však zůstala i jádrová inflace.

·        Dynamika spotřeby domácností zůstává robustní díky přehřívajícímu se trhu práce a růstu příjmu domácnosti.

·        Měsíční ekonomické ukazatele ze začátku roku potvrzují pokračující robustní růst tuzemské ekonomiky.

REKLAMA

·        Bankovní rada vyhodnotila rizika stávající prognózy jako mírně protiinflační, proinflačně může působit pozvolnější posilování kurzu koruny ve srovnání s prognózou ČNB.

·        Rozhodnutí o ponechání sazeb bylo jednomyslné

·        Bankovní rada vedla diskuzi, do jaké míry je žádoucí rychleji normalizovat úrokové sazby. Dle některých členů bankovní rady jsou sazby vzhledem k současnému ekonomickém vývoji stále velmi nízké a vyžadovaly by si rychlejší zvyšování. Opačný pohled pak zastávali přívrženci tradičního přístupu inflačního cílování. Jelikož se inflace na měnovém horizontu od 2% cíle příliš nevzdaluje, není nutní s růstem sazeb tolik pospíchat. Dle guvernéra Rusnoka zatím v bankovní radě převládl tradiční přístup.

Co z toho plyne: Dnešní rozhodnutí o růstu sazeb bylo v souladu s tržním očekáváním. Bankovní rada vyhodnotila rizika současného vývoje z pohledu poslední prognózy jako mírně protiinflační z titulu zpomalení inflace na začátku roku, proinflačně pak může působit pozvolnější posilování koruny. ČNB pro 2. čtvrtletí čeká kurz 24,9 Kč za euro, což představuje téměř 2% posílení ve srovnání s průměrným kurzem v prvním čtvrtletí (25,4 Kč za euro). Dle našeho názoru však lze očekávat, že koruna nebude díky současnému holubičímu postoji ČNB posilovat v následujících měsících tak rychle.

REKLAMA

J. Rusnok zároveň naznačil, že se v bankovní radě mísí pohled tradičního cílování inflace s komplexnějším pohledem na stav tuzemské ekonomiky, která by vzhledem k dnešní kondici vyžadovala rychlejší růst sazeb. Pokud však inflační tlaky nebudou sílit ani v prostředí současného rychlého růstu mezd, bude to spíše ukázkou toho, že inflace již ztrácí schopnost správně ukazovat, co se v ekonomice děje. Nelze proto vyloučit, že někteří členové bankovní rady nezačnou přehodnocovat přístup čistého inflačního cílování a nebudou podporovat rychlejší utažení měnové politiky navzdory inflaci pohybující se stále poblíž 2% cíle.

Dle našeho názoru bude ČNB obecně v první polovině letošního roku vysílat spíše holubičí signály, právě proto, aby koruna tolik neposilovala a měnové zpřísnění nebylo doručeno kurzem. Méně silná koruna ve srovnání s prognózou ČNB a příznivý ekonomický vývoj vyžadující další měnové utažení tak ČNB nakonec umožní opět zvyšovat své sazby v druhé polovině letošního roku. Prozatím nelze vyloučit zvýšení sazeb na konci června, jelikož koruna bude ve srovnání s prognózou ČNB v 2. čtvrtletí výrazněji slabší. Pravděpodobněji však vypadá srpnové jednání, kdy bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu. Stále tak očekáváme letos ještě dvojí zvýšení základních sazeb ČNB, což pak korunu do konce roku dostane mírně pod hranici 25 Kč za euro.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *