Úterý 15. června. Svátek má Vít.

ČNB bude příští týden diskutovat rizika Brexitu pro jejich výhl

BankyInvestice 24.06.2016 | 12:05 1 Komentář

Schválený odchod VB z EU bude mít zásadní ekonomický dopad na hospodářství Velké Británie i eurozóny. Podle odhadů SG to bude stát VB 1,6 pb z ekonomického růstu do roku 2018. Hlavní příčinnou tohoto zpomalení je finanční šok, který už je pozorovatelný na trzích od rána a z toho vyplývající zvýšená nejistota především v investiční činnosti. Svým dílem k tomu přispěje i nejistý výsledek vyjednávání ohledně odchodu a nových vztahů s EU. Zásadní dopad na financování investičních projektů bude mít i avizované snížení britského ratingu agenturou S&P. Tento krok bude pravděpodobně následovaný i dalšími agenturami na trhu. Další procentní bod z ekonomického růstu by pak ekonomika VB měla ztratit během 2019 a 2020. Nezaměstnanost vzroste s tím, jak se ekonomika přiblíží k recesi.

urozóna by pak měla zpomalit kumulovaně o 0,7 pb během 2016–2020, především také díky poklesu investiční aktivity. Nezaměstnanost poklesne už pouze k 9,5 % a zásadně by se také mělo zvýšit riziko sociálních tenzí v budoucnu. Na druhou stranu ekonomové SG nepředpokládají další pokles sazeb ECB ani jakoukoliv změnu programu kvantitativního uvolňování.

Česká ekonomika by v důsledku zpomalení eurozóny měla také snížit tempo svého růstu, a to asi o 0,4 pb podle naší modelové situace, kterou jsme shrnuli v reportu Brexit – potenciální problém i pro Českou ekonomiku: http://trading.kb.cz//api/file/147169?hash=d9c641f24826b63e698af6c274d072c6). Podle této simulace by bilance zahraničního obchodu mohla být nižší až o 14 mld. CZK než v základním scénáři a nezaměstnanost se zvýší až o 0,2 pb. Česká národní banka by mohla odložit konec režimu kurzového závazku až do roku 2018. Důvodem bude jednak očekáváný horší inflační vývoj ale také případné rozšíření měnových stimulů ostatních světových centrálních bank. Každopádně v rámci hodnocení rizik minulé prognózy bude Brexitu věnována velká část diskuze na měnově politickém jednání bankovní rady ČNB 30. června 2016.

DAVID KOCOUREK, KOMERČNÍ BANKA

Jeden komentář: “ČNB bude příští týden diskutovat rizika Brexitu pro jejich výhl”

  1. Gauner napsal:

    Umí jen diskutovat a stahovat půlky pro jejich vyhlášky bez nás

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.