Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

ČNB beze změny, ale začíná mlžit o konci intervencí

Banky 02.02.2017 | 16:28 0 Komentářů

Dnešní zasedání bankovní rady České národní banky bylo bez překvapení. Úrokové sazby zůstaly beze změny na faktické nule (0,05%), ČNB ani nezměnila ani termín ukončení intervencí, které neskončí dříve než v 2Q 2017.

Centrální banka představila novou makroekonomickou prognózu. Dle ČNB by se inflace následující dva roky měla držet v pásmu 2–3 %, přitom v příštím roce by měla postupně zpomalovat k cílové úrovni 2 %. Tempo růstu HDP by se mělo být lehce pod 3 %. Další pokles nezaměstnanosti bude velmi obtížný a pokračující ekonomický růst bude tlačit na další zrychlování růstu mezd. Největším rizikem zůstává vývoj koruny po ukončení intervencí. Ovšem s tímto pozitivním ekonomickým výhledem kontrastuje opatrný komentář ke směřování měnové politiky.

Dle ČNB dál přetrvává potřeba udržovat uvolněnou měnovou politiku v dosavadním rozsahu. I přes vyšší inflační výhled by růst sazeb měl být pomalejší, než předpokládala prognóza v listopadu. Tvrdý závazek se nezměnil – neukončit intervence dříve než ve 2Q/17 – ale mírně se změnil tzv. měkký závazek. Bankovní rada očekává, že pravděpodobně ukončí svůj kurzový závazek „okolo poloviny roku 2017“, přitom dosud používala „v polovině“. V loňském roce o změny z „v“ na „okolo“ předcházely tomu, že ČNB pak později exit dál odsunula.

Také guvernér Rusnok při hodnocení inflace zdůrazňoval, že za zrychlením inflace stojí i jednorázové vlivy jako ceny potravin, pohonných hmot a zavádění EET. K ukončení kurzového závazku, dle Rusnoka, ČNB potřebuje „robustní plnění inflačního cíle“, což přeloženo do češtiny znamená přestřelování inflace nad 2 %. Do hry se tak vrací termín inflační polštář, o kterém ČNB mluvila již na konci roku 2013 po zavedení intervencí. Faktickým cílem nemusí být inflace na 2%, ale na dosah 3%.

Prognóza

CPI

HDP

3M PRIBOR

 

1Q/18

2Q/18

2016

2017

2018

2017

2018

února 2017

2,5 %

2,3 %

2,4 %

2,8 %

2,8 %

0,5%

1,1%

listopad 2016

2,4 %

2,3 %

2,8 %

2,9 %

2,9 %

0,7%

1,6%

Zdroj: ČNB

Okolo konkrétního termínu exitu začíná ČNB podle očekávání stále více mlžit, což ji zvyšuje manévrovací prostor a může snížit krátkodobí tlak na posílení koruny. Do této taktiky patří i hodnocení inflace, zda nejen svoji výší, ale i strukturou umožňuje opustit politiku slabé koruny.  Po dnešním zasedání, na rozdíl od konce minulého roku, nikde nepadla žádná zmínka o záporných sazbách.

Do dalšího vývoje můžou být důležité výsledky lednové inflace (zveřejněné 10. února) a jak je bude interpretovat ČNB. Nadále očekáváme, že ČNB současný režim – nulové sazby a intervenční hladina 27 CZK/EUR – ponechá do dubna, ale řada faktorů („okolo“ místo „v“, hodnocení inflace, výhled na sazby) naznačuje, že může dojít k dalšímu prodloužení režimu hluboko do druhé poloviny roku. Od poloviny února zasednou v bankovní radě 2 nový členové (Dědek, Mora) a v 7člené bankovní radě pak zůstanou jen dva (viceguvernéři Hampl a Tomšík), kteří hlasovali o zahájení intervencí v listopadu 2013. Devizový a peněžní trh přešel zasedání ČNB beze změny.

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.