Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Cloudových služeb se firmy nemusí bát, pokud je umí správně využít

Využití cloudových služeb v ČR rychle roste – podle různých průzkumů v posledních 3 letech přibližně o čtvrtinu ročně. Přesto se stále mnoho firem využití těchto služeb obává, a to především z důvodu bezpečnosti. Proto je potřeba, aby IT odborníci z firem dobře znali možnosti současných cloudových řešení, a mohli je tak optimálně využít. Důležité je to zejména s nástupem platformy Windows 10, která využití cloudových služeb silně akcentuje. Cloudové aplikace budou také jedním z hlavních témat 14. ročníku konference TechEd-DevCon, kterou již tradičně pořádá Počítačová škola Gopas ve spolupráci se společnostmi Microsoft a Daquas.

„Očekává se explozivní nárůst vývoje cloudových aplikací, proto je z našeho pohledu nezbytné přinést na letošní konferenci TechEd-DevCon 2016 co nejlepší přehled o nejnovějším vývoji na celosvětové úrovni i konkrétních řešeních pro firmy,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas. „Nezanedbatelná část přednášek bude věnovaná také zajištění bezpečnosti aplikací i zařízení, na nichž jsou provozovány.“

V loňském roce byl trh cloudových služeb jednou z nejrychleji rostoucích oblastí IT. Investice do služeb veřejného cloudu i proprietárních řešení jednotlivých firem rostly podle výzkumu IDC v České republice zhruba o čtvrtinu. V letošním roce se očekává nárůst o dalších 22 % a vývoj těchto řešení bude významně zasahovat do změn IT prostředí českých firem. V případě dobře zvolených cloudových řešení lze totiž poměrně rychle dosáhnout viditelných pozitivních dopadů na efektivitu a úspěšnost podnikání firem, které je zavedou. Z hlediska bezpečnosti přestávají být strašákem a zejména pro malé firmy jsou zajímavou cestou, jak zajistit stupeň zabezpečení, které by si na vlastní infrastruktuře prostě nemohly dovolit. A navíc cloud již nějakou dobu slouží jako hlavní platforma právě pro poskytování bezpečnostních technologií.

Jako klíčové téma, zejména v oblasti firemních aplikací, vidí cloudová řešení i ředitel vývoje v českém Microsoftu Milan Hrabovský. Zejména u menších firem potvrzuje rostoucí zájem o cloudová řešení, a to především z důvodu úspor nákladů v kontrastu investic do složité infrastruktury, rostoucí důvěry ve spolehlivost a bezpečnost služby.

V programu letošní konference TechEd-DevCon 2016 se cloudové aplikace projeví hned v několika oblastech: první z nich je platforma Windows 10 a její konfigurace, využití nových komunikačních možností a samozřejmě vývoj aplikací pro tuto platformu. Pozornost věnujeme správě mobilních zařízení, zajištění jejich zabezpečení, ale také mobilním aplikacím jako takovým. V souvislosti s cloudem se samozřejmě nevyhneme ani problematice datových úložišť.

Konference TechEd-DevCon 2016 proběhne ve dnech 16. až 19. května 2016 v prostorách multikina Premiere Cinemas v OC Park Hostivař.  Tato jedinečná událost na české IT scéně vznikla spojením konferencí TechEd a DevCon (Technical Education & Developer Database Conference). Stejně jako v předcházejících letech bude konference nejen informativním setkáním, ale také tradičním fórem pro setkání špičkových IT odborníků z České republiky i ze zahraničí a odborné veřejnosti. Široká paleta přednášek, prezentací a workshopů bude tematicky rozdělená podle oborů a jednotlivé aktivity budou probíhat v několika sálech souběžně.

Program konference se vzhledem k termínu konání samozřejmě ještě připravuje, ale už teď je možné říci, že témata budou opravdu pestrá, protože rok 2016 přinesl nové verze produktů Hyper-V, Systém Center VMM, SharePoint a SQL Server. Nebudou chybět ani přednášky zaměřené na Windows 10, ASP.NET Core a další.

Aktuální informace o programu přednášek, mluvčích a doprovodném programu jsou průběžně doplňovány na stránkách konference na http://www.teched.cz/. Zde je také možné se na konferenci registrovat.

Tisková zpráva GOPAS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.