Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

ČLFA v 1. čtvrtletí: Leasing movitých věcí vzrostl meziročně o 26 %

Banky 05.05.2016 | 09:48 0 Komentářů

Celková výše prostředků poskytnutých klientům členy asociace se zvýšila o 4 % na 44 mld. Kč (Tisková zpráva: ČLFA)

1.   čtvrtletí 2016 z pohledu ČLFA v kostce 

Klíčová oblast financování podnikatelských investic meziročně přidala 16 %

Domácnosti si pomocí spotřebitelských úvěrů půjčily o 20 % více 

Operativní leasing významně zvýšil podíl na leasingovém trhu

Nejvíce peněz bylo určeno na financování dopravních prostředků

Členové asociace profinancovali 42 % nově registrovaných osobních aut, přesně 25 097 

Objem prostředků poskytnutých klientům v rámci factoringu zůstal na loňské úrovni

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvním čtvrtletí letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 44,11 miliardy korun, to je o 4 % více než ve stejném období roku 2015. Celkové pohledávky členů ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního března 227,48 miliardy korun.

„V prvním čtvrtletí jsme zaznamenali výrazný nárůst objemu obchodů jak v oblasti financování firemních investic, tak v kategorii financování spotřebitelů. Ukazuje se, že investiční optimismus, který jsme v loňském roce evidovali spíše v podnikatelské sféře, dorazil i do domácností. To je určitě příznivý signál pro celou ekonomiku,“ říká Libor Bosák, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 40 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 44,11 miliardy korun bylo 36,86 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 7,25 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA v letošním prvním čtvrtletí uzavřely 191 379 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci tohoto období spravovaly 1 405 575 aktivních smluv.

Silný nárůst v prvním čtvrtletí zaznamenala oblast financování podnikatelských investic.  Objem leasingu movitých věcí realizovaných členy ČLFA meziročně vzrostl o 25,7 % (měřeno výsledky patnácti největších firem) na 12,15 miliardy korun. Významně se přitom zvýšil podíl operativního leasingu na celkovém leasingovém trhu v podnikatelské sféře – jestliže v loňském prvním pololetí tento podíl činil 44,3 %, letos to bylo 58,3 %.

Objem podnikatelských úvěrů poskytnutých členy ČLFA v prvních třech měsících letošního roku vzrostl meziročně o 7,9 % na 10,09 miliardy korun (také zde jde o trend vypočtený z výsledků patnácti vedoucích společností).

Naopak pokles postihl factoring. Hodnota pohledávek postoupených v rámci factoringu na členské firmy ČLFA se meziročně snížila o 20 % na 26,87 miliardy korun, objem prostředků poskytnutých klientům v rámci factoringu ale zůstal na téměř stejné úrovni jako před rokem.

Silný nárůst asociace zaznamenala v oblasti financování domácností. Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých členy ČLFA v prvním letošním čtvrtletí stoupl na 6,56 miliardy korun, meziročně tedy o 19,6 % (po odečtení výsledků společnosti CETELEM za první čtvrtletí roku 2015, protože její data jsou nyní součástí bankovních statistik). Objem spotřebitelského leasingu meziročně stoupl dokonce o 60,5 %, avšak z mnohem nižšího základu – letos členové ČLFA jeho prostřednictvím poskytli domácnostem 0,69 miliardy korun.

Nejvíce kontraktů členské firmy ČLFA jako obvykle uzavřely na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytly v prvním čtvrtletí letošního roku 18,65 miliardy korun, z toho 9,81 miliardy korun bylo určeno na pořízení 25 097 nových osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA tak bylo financováno 42,1 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice během úvodního čtvrtletí roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.