Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

ČLFA v 1. čtvrtletí 2014: růst o 15 %. Firmy začaly více investovat

Výrazně vzrostl zájem o financování podnikatelských investic i provozu ● Mezi spotřebiteli stoupla poptávka po financování nových aut (Tisková zpráva: České leasingové a finanční asociace)

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvním čtvrtletí letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 39,51 miliardy korun, to je o 14,7 % více než ve stejném období roku 2013. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního prvního čtvrtletí 210,98 miliardy korun.

„Ve všech sledovaných segmentech jsme zaznamenali větší objemy než ve stejném období loňského roku. V oblasti financování firemních investic a provozu můžeme mluvit o výrazném růstu. Jde o velice dobrou zprávu – z výsledků vyplývá, že podnikatelé vidí další vývoj pozitivně a nebojí se investovat, což se příznivě projeví také na celkovém výkonu české ekonomiky,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA, která sdružuje 46 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 39,51 miliardy korun bylo 31,10 miliardy určeno na financování firemních investic a provozu a 8,41 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Členské firmy ČLFA v letošním prvním kvartále uzavřely 256 016 nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci sledovaného období spravovaly 2 263 209 aktivních smluv.

První tři měsíce letošního roku potvrdily nárůst objemů leasingových obchodů, který započal už v loňském roce po několikaletém poklesu způsobeném daňovým znevýhodněním finančního leasingu a vlekoucí se recesí. Objem leasingových obchodů realizovaných členy ČLFA v prvním čtvrtletí roku 2014 meziročně vzrostl o 17,5 % (měřeno výší pořizovacích cen financovaných věcí bez DPH u největších patnácti firem na trhu).

Ještě větší nárůst zaznamenala oblast podnikatelských úvěrů, jejichž objem u největších patnácti členských společností meziročně narostl o 18,1 %.

Operativní leasing si zachoval svůj podíl na leasingovém trhu, který v posledních letech dynamicky narostl – v letošním prvním čtvrtletí tento podíl v podnikatelské sféře činil 46,4 %, loni to v tomtéž období bylo 47,1 %.

Podstatné zvýšení tempa meziročního růstu hlásí factoring. Objem prostředků poskytnutých členy ČLFA v rámci factoringu meziročně stoupl o 20,9 %, celkový objem pohledávek postoupených na členské společnosti ČLFA se přitom v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšil o 27,3 %.

Meziroční nárůst o 4 % zaznamenala oblast financování domácností, které členské firmy asociace realizují prostřednictvím spotřebitelských úvěrů a v menší míře spotřebitelským leasingem.

Nejvíce kontraktů – jako tradičně – členové ČLFA uzavřeli na financování automobilů. Na nové silniční dopravní prostředky poskytli 13,19 miliardy korun, z toho 7,66 miliardy bylo určeno na osobní vozy. Prostřednictvím členů ČLFA bylo financováno přibližně 37 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v prvním čtvrtletí. V porovnání s loňskem si domácnosti vzaly více půjček na nové vozy, naopak počet smluv na ojetá auta poklesl.

Tabulka č. 1: Rozložení prostředků poskytnutých členy ČLFA v prvním čtvrtletí roku 2014 podle účelu investování (srovnání se stejným obdobím roku 2013)

 

celkový objem v mld. Kč

(1Q 2014)

celkový objem v mld. Kč

(1Q 2013)

změna v %

 

financování podnikatelských investic

(finanční a operativní leasing,

podnikatelské úvěry)

15,50

13,47

+15,1 %

 

financování firemního provozu

(factoring)

15,60

12,90

+20,9 %

 

financování domácností

(spotřebitelské úvěry,

spotřebitelský leasing)

 

CELKEM

 

8,41

 

 

 

39,51

 

8,09

 

 

 

34,46

 

+ 4,00 %

 

 

 

+14,7 %

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.