CZK/€ 24.365 -0,12%

CZK/$ 23.487 +0,26%

CZK/£ 28.369 -0,06%

CZK/CHF 24.774 -0,30%

24. 11. 2022

0 komentářů

ČLFA: Prodej nových osobních automobilů ve třetím čtvrtletí ochladl

 

Oživení zájmu o nová osobní vozidla z konce minulého roku a prvního čtvrtletí letošního roku (+2,7 %) bylo jen krátkou epizodou. Od letošního července do září profinancovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) pouze 10.277 nových osobních vozů, což znamená ve srovnání se stejným obdobím minulého roku propad o 17 %. Ve finančním objemu činil pokles 8,4 % na 6,2 miliardy korun. Za devět měsíců 2022 poskytly členské společnosti ČLFA na nákup nových osobních vozů finanční prostředky v objemu 20,5 miliardy korun. ČLFA financovalo čtvrtinu počtu nových osobních vozů prvně registrovaných v ČR v 1. až 3. čtvrtletí 2022. 

Za prvních devět měsíců letošního roku ve srovnání s rokem 2021 došlo k poklesu v počtu financovaných nových osobních vozů, a to o 4197 kusů na 35.184. Průměrná výše financování připadající na jeden nový automobil letos stoupla o necelých šest procent na 582 tisíc korun. Operativní leasing se na celkovém objemu financování nových automobilů podílel 40 %, zbývajících 60 % připadlo na úvěrové produkty včetně finančního leasingu.

„Prodeje nových automobilů v České republice stále nedosahují předcovidových hodnot. Naše statistiky, obdobně jako statistiky Svazu dovozců automobilů (SDA), potvrzují určitou nerozhodnost pořizovat si v této nejisté době nové automobily. Důsledkem bude zvyšující se stáří vozového parku se všemi negativními dopady – menší bezpečnost i vyšší spotřeba pohonných hmot a s tím související vyšší emise,“ uvedl Jaroslav Krutilek, generální tajemník ČLFA.

Financování osobních automobilů pro podnikatelské subjekty

Z celkového počtu financovaných nových osobních aut za tři čtvrtletí 2022 připadlo na segment podnikatelů 77 %, tedy 26.993 automobilů (meziroční pokles o 9 %). Ve finančním vyjádření se jednalo o částku 17,9 miliardy Kč (meziroční pokles o pět procent). Průměrná cena financovaného vozidla byla 663 tisíc Kč. Z produktového hlediska byl mezi podnikateli největší zájem o úvěrové produkty (včetně finančního leasingu), které zaznamenaly podíl 57 %. Zbývajících 43 % připadlo na operativní leasing.

Financování osobních automobilů pro spotřebitele

Spotřebitelé si u členských společností ČLFA nakoupili v prvních třech čtvrtletích celkem 8191 nových osobních vozů (meziroční pokles téměř o 15 %). V tomto segmentu vývoj nekopíruje statistiky SDA, podle kterých zájem spotřebitelů ve stejném období stoupl o dvě procenta. ČLFA poskytla spotřebitelům financování v objemu 2,6 miliardy korun, což v porovnání s rokem 2021 znamená snížení o více než 13 %. Průměrná částka na financování jednoho nového vozu byla 315 tisíc Kč. Rozhodující roli při financování nových automobilů pro spotřebitele hrály úvěry (včetně finančního leasingu) s podílem  79 %, na operativní leasing připadlo 21 procent.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Schovat majetek před věřiteli nelze ani ve svěřenském fondu

Věřitelé mohou uspokojení svých pohledávek požadovat i v případě, kdy byl majetek vyčleněn do svěřenského fondu. Upozorňuje na to advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, podle kterého jde takovéto účelové vyvedení majetku účinně napadnout a to přesto, že svěřenské fondy mají dle českých zákonů výjimečné postavení.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 11. 2022

Podnikatelská svoboda v Česku. Jsme na tom skutečně tak špatně?

Podnikatelská svoboda v ČR – Úroveň podnikatelské svobody za posledních pět let v České republice klesla. Vyplývá to analýzy Hospodářské komory České republiky (HN) na základě dat živnostníků a firem, které HN zastřešuje. Hlavním důvodem je to, že stát na podnikatele uvaluje nové povinnosti, které s podnikáním nesouvisí. Je […]

Text: Filip Kučera

04. 10. 2022

whistleblowing

Investice do vhodného oznamovacího systému ušetří firmě peníze

Česká republika měla do našeho právního řádu včlenit pravidla chránící oznamovatele protiprávního jednání (whistleblowery) do prosince roku 2021. Předchozí vládě se však včasná transpozice evropské směrnice nepodařila, nový návrh je však již na světě. Řada poradenských společností je připravena firmám pomoci s plněním nových povinností.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

21. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *