Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

ČLFA: Firmy kvůli koronaviru výrazně omezily investice do strojů a zařízení

Podnikání 10.06.2020 | 15:34 0 Komentářů

Praha 10. června 2020. Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v prvním čtvrtletí letošního roku firmám a podnikatelům na financování strojů či zařízení 4,80 miliardy korun, tedy o 23,5 % méně peněz než ve stejném období roku 2019. Celkem členové ČLFA v letošním prvním kvartále profinancovali rovných 2500 strojů nebo zařízení, což představuje meziroční snížení o 42,4 %.

Výrazný pokles jde podle asociace jednoznačně na vrub koronavirové krize. Po celý rok 2019 totiž ČLFA v oblasti financování strojů a zařízení pozorovala růst objemu obchodů i počtu uzavřených smluv ‒ meziročně narostly o 8,3 %, respektive o 7,2 %.

„Zejména malé a střední firmy, které jsou klíčovou zákaznickou skupinou našich členů, nahlížely do vypuknutí pandemie na další vývoj optimisticky a navyšovaly své investice do modernizace a rozšiřování svých provozů. Opatření přijatá na potlačení nákazy však zásadně ovlivnila jejich ekonomiku, řada z nich se proto rozhodla plánované investice odložit,“ říká Jaroslav Krutilek, generální tajemník ČLFA, která sdružuje přední leasingové společnosti.

Kdyby tento stav přetrvával delší dobu, mohlo by to podle asociace vést k technologickému zaostávání celé země.

„Ke zlepšení situace by určitě přispělo zavedení státní podpory i pro financování investičních záměrů realizovaných prostřednictvím leasingových společností, a to například formou garantovaných záručních programů ČMZRB, jako už je tomu v případě provozního financování,“ dodává Jaroslav Krutilek.

V přehledu komodit financovaných členy ČLFA v prvním čtvrtletí roku 2020 v podnikatelské sféře náleží strojům a zařízením 28% podíl. Nejoblíbenějším finančním nástrojem na financování strojů a zařízení byl v tomto období podnikatelský úvěr s podílem 78,5 % na celkovém objemu obchodů, obdobně koncipovaný finanční leasing dosáhl podílu 14,2 %. Podíl operativního leasingu činil 7,3 %.

Nejvíce financí si podnikatelské subjekty v prvním čtvrtletí letošního roku půjčily na zemědělské a lesnické stroje (1,23 mld. Kč), na kovoobráběcí a ostatní obráběcí stroje (827 mil. Kč), na stroje pro těžbu, dobývání a stavebnictví (814 mil. Kč) a na manipulační a skladovací techniku (420 mil. Kč). Právě u posledně jmenované skupiny zboží došlo k nejprudšímu meziročnímu propadu objemu obchodů, a to o 63,2 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.