Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Členové ČLFA loni půjčili firmám na stroje nebo zařízení 27,95 mld. Kč

Banky 20.03.2019 | 10:52 0 Komentářů

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni poskytly firmám a podnikatelům na financování strojů či zařízení 27,95 miliardy korun, bylo to o 0,04 % více peněz než v roce 2017. Celkem členové ČLFA v roce 2018 profinancovali 16 467 strojů a zařízení.

Strojům a zařízením náleží v přehledu komodit financových členy ČLFA v podnikatelské sféře čtvrtinový podíl. „Jde o kategorii, která je velmi dobrým indikátorem celkového hospodářského vývoje. Loňský jen nepatrný nárůst v oblasti financování strojů a zařízení naznačuje, že zejména malé a střední firmy, které jsou hlavní zákaznickou skupinou našich členů, začínají být v plánování některých svých investic opatrné,“ říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Firmy při pořizování strojů a zařízení využívají jak produkty určené výhradně k financování dané věci, tedy finanční leasing anebo účelový úvěr, tak operativní leasing, což je pronájem s doplňkovými službami. Na operativní leasing loni v rámci financování strojů a zařízení připadla pětina smluv, co do objemu obchodů mu patřil 15% podíl.

Nejvíce peněz si podnikatelské subjekty půjčily na zemědělské a lesnické stroje (7,70 mld. Kč), na kovoobráběcí a ostatní obráběcí stroje (6,15 mld. Kč), na stroje pro těžbu, dobývání a stavebnictví (4,04 mld. Kč) a na manipulační a skladovací techniku (3,26 mld. Kč).

Tisková zpráva ČLFA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.