Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Čínský zahraniční obchod pozitivně překvapil

Investice 08.09.2016 | 10:28 0 Komentářů

Již vloni v létě začala být Čína zdrojem obav pro finanční trhy i globální ekonomiku jako celek a s počátkem letošního roku tyto obavy dále zesílily. Nicméně v posledních měsících se situace v Číně stabilizovala a dnešní nečekaně příznivá čísla z čínského zahraničního obchodu to jenom potvrdila.Dovozní statistiky za srpen potvrdily sílící domácí poptávku a zvyšující se produkci. Exportní čísla za stejný měsíc pak ukázala na pokračující slabou americkou poptávku a naopak její sílu v EU a především Velké Británii.

Zatímco ještě v červenci dovozy do Číny klesaly (v čínské měně meziročně o 5,7 %), v srpnu byl zaznamenán vysoký nárůst o 10,8 %. I když jde značná část zlepšení za statistickou základnou, silnější poptávka v Číně je patrná. Vyšší domácí spotřebitelskou poptávku jednoznačně dokumentuje nárůst dovozů automobilů a LCD televizorů, vyšší dovozy byly patrné i u počítačů a farmaceutických výrobků. Vyšší byla poptávka i po dovozech pro výrobu, což ukazuje na vyšší poptávku po čínském zboží doma, ale jak ukazují čínské exporty, i ve světě. A v neposlední řadě Číňané ve velkém dováží suroviny. Protože ale investiční poptávka zatím zůstává slabá, je vysvětlením využívání nízkých cen komodit k jejich nákupu.
Pozitivně ale překvapily i čínské vývozy. Po červencovém meziročním růstu o 2,9 % byl v srpnu vykázán vzestup o 5,9 %. Na možnou slabost americké ekonomiky ukazuje to, že exporty do Spojených států čtvrtý měsíc v řadě klesají. Naopak čínské exporty do EU vzrostly o 2,4 % po červencovém poklesu o 2,4 %. Asi největší překvapení je v době po brexitu vysoká britská poptávka. Vývozy z Číny do Velké Británie ještě v červenci meziročně o 3,2 % klesaly, aby za srpen vykázaly vzestup o 4,8 %.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.