Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Čínské investice v České republice

Investice 27.05.2016 | 11:52 0 Komentářů

Od podzimu loňského roku došlo k uzavření několika desítek dohod či memorand mezi českými společnostmi a jejich čínskými protějšky, které by měly České republice letos vynést až 95 miliard korun. Zároveň se díky tomu Čína stala jedním z největších investorů v zemi. O ekonomických vztazích, hospodářské spolupráci a praktických aspektech obchodního vyjednávání mezi českými a čínskými podnikateli hovořili účastníci panelové diskuze pořádané CFA Society Czech Republic, která se konala ve středu 25. května v Praze. Panelisté se shodli na tom, že s ohledem na zásadní kulturní odlišnosti je klíčovou podmínkou nezbytnou pro úspěšné obchodní vyjednávání s jakoukoli čínskou protistranou velká trpělivost a ochota rozvíjet důvěrné osobní vztahy na dlouhodobé bázi. (Tisková zpráva: CFA Society)

Během oficiální návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně, která proběhla na podzim roku 2015, došlo k uzavření oficiálního partnerství mezi několika českými společnostmi a čínskou CEFC China Energy Company Limited (dále jen CEFC), která je největší soukromou společností v Šanghaji a zároveň šestou největší v celé Číně. Ta si po rozhodnutí expandovat do Evropy jako základnu (angl. hub) pro své evropské aktivity vybrala právě Českou republiku.

Nástup na český trh odstartovala nákupem budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy, která se má stát sídlem společnosti pro ČR a země střední a východní Evropy (angl. CEE). Zároveň CEFC vstoupila do fotbalového klubu Slavia Praha a do společnosti Pivovary Lobkowicz Group. Na konci března letošního roku se spolupráce s Čínou opět rozšířila, a to díky navázání další spolupráce s čínskými firmami. Nové dohody podepsaly například společnost Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka nebo Český Aeroholding.

„Pro dlouhodobý komerční úspěch spolupráce s čínskými obchodními partnery je klíčové strávit nějaký čas přímo v Číně. Telekonference, Skype či videokonference rozhodně nestačí. Po důležitém jednání s čínskými partnery doporučuji obratem propojení s partnery přes WeChat nebo krátce po telefonu poděkovat za úspěšnou schůzku,“ řekla Alice Rezková, ředitelka Asia Innovation Forum a externí redaktorka bne IntelliNews, která byla jedním z řečníků v panelové diskuzi. „Tato strategie je důležitá pro udržení správného vyjednávacího ‚okamžiku‘. S čínskými partnery musíte být maximálně trpěliví, neboť jejich kultura a mentalita je od té naší zcela odlišná. Za den či dva si důvěru a naději na úspěšnou dlouhodobou spolupráci rozhodně nevybudujete,“ dodala Rezková.

Tomáš Hülle, prezident Czech China Entrepreneurs Forum, který byl dalším z řečníků v panelové diskuzi, tento fakt na základě vlastních zkušeností potvrdil a dodal: „Jedna z největších chyb, které se můžete při obchodním vyjednávání s čínskými partnery dopustit, je, že se hned na začátku postavíte do nevýhodné pozice, například kvůli vaší nedostatečné přípravě vyjednávací strategie.“ Co se týče českých investic v Číně, podle Tomáše Hülleho je naprosto zásadní si postupně pracně vybudovat spolehlivé lokální kontakty, které vám pomohou se v čínském prostředí dostatečně zorientovat. „Uvědomte si, že oproti Česku a EU jako celku v Číně panuje extrémně nepředvídatelné podnikatelské prostředí, a to zejména co se týče legislativního rámce. Navíc je mnohdy velice obtížné dostat se k relevantním informacím o čínském trhu v angličtině,“ dodal Tomáš Hülle.

Panelu se dále jako třetí v pořadí zúčastnil Roman Florián, CFA, člen představenstva J&T IB and Capital Markets, který přiblížil přímé zkušenosti skupiny J&T se spoluprácí se skupinou CEFC: „Velká kulturní odlišnost mezi námi a naším čínským partnerem mimo jiné znamenala, že před podpisem klíčových smluv v loňském roce veškerá vyjednávání trvala přibližně tři roky, což je na české poměry velmi nadstandardní délka.“ Čínští obchodní partneři jsou rovněž extrémně dobrými businessmany. „Bez trpělivosti a pevných nervů nemáte šanci s čínskými partnery uspět. A to především platí pro úspěšnou spolupráci v dlouhodobém horizontu mnoha let. Musíte se maximálně snažit pomalu budovat důvěrný až rodinný vztah a po malých krůčcích se postupně dostat až do nejvyšších rozhodovacích pater vaší čínské protistrany. Pro Čínu platí mnohem výrazněji obecné pravidlo, že klíčová rozhodnutí ve finále činí ti nejvýše postavení top manažeři, ke kterým se v případě čínských businessmanů na začátku spolupráce rozhodně napřímo nedostanete,“ dodal Roman Florián, CFA.

Na otázku expanze čínských firem na český trh odpovídali také účastníci tradičního eventu CFA Forecasting Dinner, která se konala v únoru letošního roku v ČNB. Již na počátku roku si 87 % zúčastněných myslelo, že čínské investice v České republice porostou. Oproti Rusku tak získala Čína velkou důvěru, neboť v růst ruských investic v ČR věřilo pouze 29 % respondentů. 63 % účastníků si zároveň myslelo, že hlavním důvodem investování do tuzemského trhu jsou geopolitické zájmy Číny v Evropě, podle 31 % respondentů je ČR pro Čínu naopak výhodná především z pohledu dlouhodobých investic.

„Čínské devizové rezervy činí více než 3 biliony dolarů. Není proto náhoda, že se čínské státní i soukromé společnosti v posledních několika letech vydaly na cestu globální mega vlny fúzí a akvizic. Co se přímo České republiky týče, nedivil bych se, pokud by se čínský kapitál v následujících letech pokusil o významnou akvizici v oblasti českých médií, případně se pokusil vybudovat zcela novou mediální skupinu úplně od nuly. Čínští podnikatelé mají vysoce nadprůměrné komunikační a marketingové dovednosti, a proto by jim sektor médií a PR z hlediska další expanze výrazně pomohl nejen u nás, ale v celé Evropě,“ uzavřel aktuální výhled moderátor panelové diskuze, Michal Stupavský, CFA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.