Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Čína navrhuje pojistky proti volatilitě akciového trhu

Investice 08.09.2015 | 16:27 0 Komentářů

Čínská komunistická vláda neztrácí odhodlanost bojovat se zpomalujícím ekonomickým růstem, který se aktuálně nejdynamičtěji projevuje na domácím akciovém trhu. Když se vládním představitelům zdá, že monetární stimuly v podobě nižších úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv nemusí stačit, přichází s dalším důmyslným nápadem. I když ne až tak sofistikovaným jako v minulosti, kdy médiím zakázali psát o negativním vývoji cen domácích akcií.

Tentokrát navrhují, že pokud index Shanghai Shenzhen (CSI 300), který zahrnuje největší kotované firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, stoupne nebo klesne o 5 procent proti závěru z předchozího dne a pokud tento výkyv přijde před 14:30 místního času, zastaví se obchodování pro všechny čínské akciové indexy na 30 minut. V případě, že by pětiprocentní pohyb trhu nastal po 14:30, bude obchodování zastaveno do konce seance. Pohyb indexu výraznější než 7 procent proti předchozímu závěru by zastavil obchodování na zbytek dne.

Burza čeká připomínky obchodníků s cennými papíry ke svému návrhu do 21. září. Kromě toho Čína proti klesajícímu akciovému trhu bojuje mnoha dalšími nástroji. Například daňově osvobozuje příjmy z dividend akcií držených déle než rok, pozastavila nová IPO (vstup nových společností na trh), velké brokerské společnosti dostaly peníze na nákup akcií, samotná čínská vláda nakupuje akcie přes CSF ( China‘s Securities Finance Corporation), majoritním akcionářům je zakázán prodej akcií v průběhu nejbližších 6 měsíců a v neposlední řadě bylo použito i oslabení juanu s nadějí, že alespoň akcie exportních firem ožijí. Čínská vláda si dobře uvědomuje, že ekonomická stabilita je v jejím případě ekvivalentem politické jistoty, proto se určitě můžeme těšit na další zajímavé nápady na boj s klesající akciovým trhem z její dílny.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů @bossacz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.