CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

16. 09. 2021

0 komentářů

Chytrá mohou být už i střední a malá města

 

Přerod českých měst na tzv. smart city je nyní o něco jednodušší. Lídr v oblasti analýzy dat a umělé inteligence společnost SAS představila univerzální analytickou platformu na bázi IoT (internet věcí), která je určená pro menší a středně velká města bez vlastních analytických kapacit. Nová platforma umožňuje propojit přibývající smart systémy a využít tak potenciál městské digitalizace naplno.

Loading



 

 „Projekty smart cities byly převážně řešené na základě nadšení či osvícení jednotlivců z radnic. Obvykle za nimi nestála ucelená koncepce a promyšlená strategie, jak chce samospráva dlouhodobě zinteligentňovat provoz a služby občanům. Zejména menším a středně velkým samosprávám na koncepčnější rozvoj chyběly kapacity a know-how, včetně schopnosti řídit více dodavatelů, propojit postupně přibývající digitální systémy a analyticky vyhodnocovat data, která z nich přicházejí,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Platforma IoT od SAS je určená pro řešení smart city, dokáže analyzovat řadu klíčových ukazatelů a předcházet krizovým situacím, ale také přijímat opatření pro zefektivnění provozu města a zlepšení života občanů.

Z jednoho dashboardu mohou mít pracovníci města okamžitý přehled o spotřebách energií všech budov a technologií, které město vlastní nebo spravuje – například z městského úřadu, ze škol, z veřejného osvětlení či ze stadionu. Na dashboardu vidí také aktuální informace z různých senzorů, například z dopravy, o kvalitě ovzduší v budově základní školy, o výšce hladiny řeky či o zaplnění kontejnerů na odpady. Systém v případě jakéhokoli problému okamžitě varuje odpovědného pracovníka.

Souhrnný manažerky report v názorné grafické podobě má každý den k dispozici i starosta a rada města, kteří tak mohou ihned řešit například překračování plánované spotřeby energií, nebo přeplnění kontejnerů. Řízení města je díky tomu efektivnější a proaktivněji než dříve.

REKLAMA

Dalším benefitem je pomoc při vykazování přínosů investic do smart systémů. Dokládat průběžně měřitelné přínosy bývá obvykle nezbytné u projektů financovaných z eurofondů, ale může být užitečné i při komunikaci
s občany.

Softwarová a poradenská společnost SAS platformu pro smart města nadále rozvíjí a přidává do ní postupně k již existujícím možnostem stále nové. V případě specifických požadavků města na připojení zdrojů dat, pro které report zatím připraven není, dokáže integraci zrealizovat během několika týdnů.

Konkrétní případovou studii naleznete zde.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Pojištění schopnosti splácet přináší jistotu v nejisté době, všespasitelné ale není

Život je plný nejistoty, a ztráta schopnosti pracovat kvůli nemoci nebo úrazu může hned záhy znamenat i výrazný pokles nebo dokonce ztrátu pravidelného příjmu. Pojištění schopnosti splácet je produktem, který dokáže tuhle díru v domácím rozpočtu zacelit – proto jej mají ve své nabídce tuzemské pojišťovny, které […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *