Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Chuť utrácet Čechy neopouští

Makro 07.11.2016 | 16:59 0 Komentářů

I v září pokračoval trend silného růst maloobchodních tržeb. Ty se v meziročním vyjádření zvýšily o 4,7 % a znovu tak potvrdily, že ekonomický růst ČR letos stojí především na spotřebě. Nakonec proč ne. Příjmová situace domácností se zlepšuje, a to nejen v celkových nebo v průměrných číslech, ale skoro se dá říct plošně. Nezaměstnanost spadla na nejnižší úroveň za posledních osm let a ceny v obchodech se po předchozích dvou recesích nijak nahoru nehrnou. Lidé ekonomice věří, ztráty zaměstnání se obávají mnohem méně než třeba před třemi lety a inflace je rovněž nijak nedojímá. 

A za co lidé utráceli v posledním měsíci více? Dá se říct, že v tomto směru se chování spotřebitelů nijak nezměnilo. Největší nárůst je vidět u zboží pro volný čas – což jde nakonec ruku v ruce s rostoucí životní úrovní a vysokou spotřebitelskou náladou – za vybavení domácností, drogérii, léky atp. Slabší byly, jak uvádí statistický úřad, tentokrát tržby obchodníků s počítačovým vybavením. Nakonec drobná korekce není až takovým překvapením, když vezmeme v úvahu, že se poptávka po tomto zboží ve srovnání silných let 2007–8 zvýšila o více než 90 %. 

A nepřekvapí ani expanze internetových obchodů, které si tentokrát připsaly nárůst 21,5 %. Jsou jednoznačně nejrychlejším segmentem maloobchodu a od první ekonomické recese (2008) jejich obrat poskočil o více než 250 %. Sice tenkrát začínal na relativně malých objemech, ale postupem času a především díky značnému tempu se hladce dostává ke hranici 100 mld. korun. A nakonec vzhledem ke zvyšující oblibě spotřebitelů (a také probuzení některých obchodníků) není jejich boom zdaleka ještě u konce. 

I když poptávka spotřebitelů v obchodech stabilně narůstá, ceny nikoliv. Alespoň z pohledu celkového cenového indexu. Přetlak nabídky spolu se sílou obchodních řetězců funguje jako brzda inflace, nicméně je velmi pravděpodobné, že už v příštím roce se dočkáme i zde prvních známek poptávkové inflace. Předpokládáme, že si maloobchod (bez aut) za celý letošní rok připíše nárůst přes pět procent a jen lehce nižšího výsledku se nejspíše dočkáme i v roce 2017. Hlavním motorem poptávky zůstane i nadále zrychlující se růst mezd.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.