Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Christian Von Engelbrechten: Odstoupení A. Merkelové trhy nepocítí, ovlivní je spíše příležitosti plynoucí z inovací

Makro 30.10.2018 | 11:07 0 Komentářů

Rozhodnutí Angely Merkelové odstoupit z vedoucí pozice vládnoucí Křesťansko-demokratické unie (CDU) by mohlo být pro Německo pozitivní. V posledních letech bylo Německo spíše v patové situaci kvůli probíhajícím reformám. Důsledky pro trhy by měly být v malém rozsahu a spíše pozitivní. Není důvod, aby byli investoři nervózní. Nedávná volatilita trhu dokonce přinesla mnoho atraktivních investičních příležitostí pro společnosti, které se zabývají inovacemi a získávají čím dál větší podíl na trhu.

Celkově očekávám, že důsledky pro trhy budou minimální a pozitivní, pokud vůbec nějaké nastanou. I kdyby Merkelová rezignovala na post kancléřky, nebo by SPD spustila nové volby a nastaly změny ve vládě, očekávám, že jakákoliv nová vláda bude nadále tvořena stranami sdílejícími společné hodnoty: pro Evropu, pro euro, pro NATO a pro Spojené národy.

Německé firmy jsou dynamické a dokázaly se velmi úspěšně přizpůsobit různým podmínkám a výzvám. Důkazem toho je, že za posledních 20 let zaznamenaly celosvětově nadprůměrný trend výnosů, který trval i při zvyšování cen surovin, slabé spotřebitelské poptávce v letech 2000 až 2010 a při zvyšování daní iniciovaném právě politikou Angely Merkelové.

Nyní bude stále důležité hledat a investovat do společností, které mohou udržitelně dosáhnout nadprůměrného růstu a návratnosti investovaného kapitálu. Zvláště po nedávné volatilitě trhu existuje mnoho atraktivních investičních příležitostí ve společnostech zabývajících se inovacemi a těmi, co rostou a které nepotřebují zvláštní makro podmínky nebo politickou podporu.

Komentář Christiana Von Engelbrechten, portfolio managera Fidelity International

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.