Středa 28. července. Svátek má Viktor.

ČEZ by měl v dubnu s vládou projednat varianty financování jaderných bloků

  • Česku v budoucnu hrozí, že bude závislé na dovozu elektrické energie.
  • ČEZ by měl v dubnu s vládou projednat varianty financování nových jaderných bloků.
  • Pegas Nonwovens zítra ráno představí své výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál 2017.
  • VIG zítra ráno před otevřením trhu představí svoje výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí.
  • Evropské akcie budou po otevření trhu teprve hledat svůj směr.

Dnešek bude, co se týká ekonomických zpráv patřit pouze Americe, kde Fed zveřejní aktualizované výhledy americké ekonomiky. Očekáváme, že by mělo dojít ke zlepšení očekávaného vývoje HDP, což by mohlo pomoci k růstu akciového trhu. Dalším bodem dnešní schůze bude hlasování o vývoji úrokových sazeb, kde trh počítá s růstem o 25 bb.

Výsledky hospodaření dnes v Americe reportuje výrobce potravin General Mills.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie zakončily úterní seanci optimisticky, když všechny hlavní indexy zaznamenaly růst. Indexy Dow Jones si připsal 0,5 %, S&P 500 získal 0,2 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,3 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo energetickému sektoru (+0,9 %), následovaného výrobci luxusního zboží (+0,6 %) a pomyslnou trojici vítězů doplnily průmyslové podniky se ziskem 0,3 %. Většímu růstu indexu bránily především telekomunikační společnosti, které ztratily celé jedno procento. Za včerejším růstem amerických trhů stojí především pozitivní očekávání investorů od zasedání americké centrální banky. Ta dnes zveřejní výhledy americké ekonomiky, kde by mělo dojít ke zlepšení očekávání na vývoj HDP.

Trhy v Asii již třetí den v řadě jsou rozděleny na dvě poloviny, kdy jedna posiluje mezi 0,2 až 1 % a druhá ztrácí v rozmezí od 0,2 do 0,7 %. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který ztrácí 0,5 %, jsou na tom nejhůře firmy ze zdravotního sektoru (-1,1 %), výrobci nezbytného zboží (-0,9 %) a sektor informačních technologií (-0,8 %). Na druhé straně se zadařilo akciím utilit (+2,2 %) a finančních institucí (+0,8 %).

ČEZ a energetický sektor

Studie, kterou vydala Hospodářská komora uvádí, že s uzavíráním uhelných elektráren v Česku, které se už nevyplatí modernizovat, bude klesat exportní kapacita tuzemské energetiky. Ta je v tuto chvíli čtvrtým největším čistým vývozce elektrické energie v EU. Mohlo by také dojít k situaci, kdy by se Česká republika stala částečně závislá na dovozu elektřiny. Z trhu do roku 2025 zmizí necelé čtyři tisíce megawattů uhelných elektráren. Pokud by se k tomu přidalo i možné uzavření jaderné elektrárny Dukovany mezi lety 2025 a 2027, tak už by Česko čelilo nedostatku elektrické energie. Dukovany by mohly vyrábět ještě třicet let, avšak v Evropě sílí trend uzavírat bloky po čtyřiceti letech provozu. Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory říká, že dovoz není bezpečnou alternativou, měli bychom ale být schopni využít příležitosti pro dovoz levné elektřiny z německých obnovitelných zdrojů. Podobně uvažuje i finanční ředitel ČEZ Martin Novák, když tvrdí, že propojení trhů v regionu je správné a izolovat se nad rámec technické nutnosti není cesta správným směrem.

Vláda plánuje do konce března sestavit expertní skupinu, která má posoudit varianty případného rozdělení ČEZ, aby mohly být postaveny nové jaderné bloky. ČEZ následně očekává debatu nad jednotlivými variantami financování v průběhu dubna, kdy své plány představí expertní komisi. I podle pondělního vyjádření Andreje Babiše, které jsme uváděli ve včerejší zprávě, svítá akcionářům naděje, že neponesou náklady na výstavbu nových jaderných bloků. Babiš totiž změnil svou rétoriku, když připustil rozdělení ČEZ. Dříve byl pro variantu, aby ČEZ financoval výstavbu ze svých zdrojů.

Pegas Nonwovens

Textilka Pegas zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál.

Za čtvrté čtvrtletí očekáváme zvýšení produkce díky rozjezdu nové linky k 28,5 tis. tun, což je meziročně o zhruba 10 % více. Zároveň neuvažujeme o žádných významnějších odstávkách. Celkové tržby budou rovněž ovlivněny meziročně vyššími cenami polymerů, proto očekáváme jejich růst o 20 % na 58,3 mil. EUR. EBITDA by měla také zaznamenat meziroční zvýšení, ale ne tak razantní jako v případě tržeb. Předpokládáme, že přenosový mechanismus cen polymerů by měl působit mírně negativně. Z výsledků vypadnou i jednorázová plnění z pojištění, o kterých Pegas účtoval v předešlém roce, ale v loňském čtvrtém čtvrtletí se již neopakovala. EBITDA by tak dle nás měla vzrůst o 4 % a mírně přesáhnout hranici 13 mil. EUR. Odhadovaný pokles čistého zisku o 7 % na 1,7 mil. EUR je způsoben několika faktory. Úrokové náklady by se měly kvůli emisi dluhopisů na začátku roku 2017 meziročně zvýšit o více jak pětinu. Zařazení nové linky zvýšilo odpisy majetku o 9 %. V neposlední řadě pak předpokládáme o 1 mil. EUR hlubší kurzovou ztrátu. Předpokládáme, že návrh managementu na výplatu dividendy z loňského zisku nepadne, respektive bude nulový.

Vienna Insurance Group 

Pojišťovna VIG zítra ráno zveřejní výsledky hospodaření.

Pojišťovna VIG by měla za celý loňský rok vykázat velmi solidní údaje. Očekáváme nárůst hrubého předepsaného pojistného o 4,0 % na 9,4 mld. EUR. Čisté zasloužené pojistné by mělo růst obdobným tempem na 8,5 mld. CZK. Zisk před zdaněním by se měl zvýšit na 423 mil. EUR oproti 407 mil. EUR v předešlém roce. Zároveň čekáme, že management navrhne dividendu ve výši 0,9 EUR za akcii, což znamená nárůst o 0,1 EUR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.