CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

02. 05. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Český výrobní sektor v dubnu stagnoval

 


 

Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. V dubnu poklesl PMI z březnové hodnoty 52,1 bodu na 49,7 bodu. To svědčí o mírném zhoršení celkových obchodních podmínek, na kterém se podepsal pokles nových zakázek, snížení zaměstnanosti a zmenšení zásob vstupů.

Hlavní příčinou všeobecného zhoršení podnikatelského klimatu byl pokles objemu nových přijatých zakázek. Ten přišel po dvouměsíčním období růstu, ačkoli tempo dubnového poklesu bylo slabší než to, které jsme zaznamenali mezi listopadem a lednem. Objem nových exportních zakázek poklesl již šestý měsíc za sebou.

I přes mírný pokles nových objednávek pak produkce českých výrobců v dubnu vzrostla. Výroba posledních pět měsíců nepřetržitě stoupala, ačkoli toto tempo bylo v posledním měsíci pouze mírné a pod dlouhodobým průměrem průzkumu. 

Nárůstu výroby napomohla i práce na nedodělcích. Rozpracovanost tudíž potřetí v roce 2012 poklesla, a to nejrychlejším tempem od července roku 2009.

Čeští výrobci začali na počátku druhého čtvrtletí propouštět své zaměstnance. Zaměstnanost tak poklesla popáté za šest měsíců, byť tempo propuštění bylo v posledním období pouze mírné.

REKLAMA

Údaje z průzkumu svědčí o tom, že v dubnu nebyly dodavatelské řetězce vystaveny velkému tlaku. Objem objednaných vstupů lehce poklesl a dodací lhůty dodavatelů se oproti březnu příliš nezměnily.

I přes utlumenou poptávku se v dubnu zrychlil nárůst cen vstupů, a to na nejvyšší úroveň za deset měsíců. Firmy uvedly, že oproti předchozímu měsíci vzrostly ceny celé řady vstupů včetně kovů, dřeva, plastů a paliva. Intenzivní konkurenční tlaky ve výrobním sektoru neumožnily firmám zvyšovat ceny hotových výrobků, což je v souladu s trendem za posledních osm měsíců.

Komentář

Agata Urbanska, ekonomka pro střední & východní Evropu u HSBC, komentovala výrobní průzkum PMI® v České republice slovy: „Po zlepšujících se výsledcích v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal dubnový index PMI zhoršení. To odpovídá oslabení ukazatelů PMI v Německu, které je hlavním obchodním partnerem České republiky. Situace by však nemusela být tak špatná, neboť další ukazatele, jako Ifo nebo ZEW, přinášejí lepší výsledky. Za zhoršování podnikatelských podmínek může v dubnu klesající index výroby a index nových zakázek. Naopak index nových exportních zakázek se zhoršil jen nepatrně. Od posledního čtvrtletí roku 2011 osciluje index PMI kolem hodnoty 50 bodů. V následujících měsících očekáváme podobné výsledky. Vzhledem ke zpřísňující se fiskální politice České republiky v tomto a následujícím roce musí růstový impuls přijít ze zahraničí. HSBC optimisticky předpovídá, že německý růst byl na nejnižší úrovni ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 a že během roku 2012 se do Německa vrátí růst v mezičtvrtletním srovnání.

Klíčové body

– Kvůli snížení množství nových zakázek klesl PMI pod neutrální hranici 50 bodů

REKLAMA

– Tempo růstu výroby pokleslo a je nyní jen mírné

– Růst cen vstupů se zrychlil a je nyní nejvyšší za deset měsíců

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

A zpátky do zajištěných bačkor

Jakoby se jarní míza zase vytratila, opět jsme zpátky u hledání našeho tradičního kulatého čtverce: tedy výnosu s jistotou... Aktuální komentář k fondovému byznysu od PETRA FEJTKA.

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *