Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Český průmysl vstoupil do letošního roku s mimořádně dobrou náladou

Investice 01.02.2018 | 11:39 0 Komentářů

Dobrá nálada neopustila český průmysl ani v lednu. Index PMI dosáhl úrovně 59,8 bodu, což je nejvyšší hodnota od počátku roku 2011. Podle průzkumu silně vzrostla výroba a to dokonce nejrychlejším tempem od února 2011. To se odráží i ve vývoji důvěry v oblasti průmyslu, která dosáhla nejvyšší úrovně od ledna 2016.

Domácí firmy těží i z dobré světové poptávky. Růst eurozóny dosáhl v loňském roce nejrychlejšího tempa za posledních deset let, čehož čeští exportéři využili ve svůj prospěch. Vyhlídky ekonomiky eurozóny zůstávají příznivé i pro letošní rok, což by mělo přispívat k dalšímu růstu zakázek ze zahraničí. Růst výroby však může brzdit nedostatek pracovní síly. Na jednoho uchazeče o práci už připadá v podstatě jedno volné pracovní místo a tak obsadit některé pozice je téměř neřešitelný problém. I přesto průzkum ukázal, že zaměstnanost v lednu dál výrazně rostla. I tak ale firmy budou stále více tlačeny do investic zaměřených na modernizaci a zefektivnění výroby, pokud budou chtít rozšiřovat výrobu i při stávajícím počtu zaměstnanců.

Celkové vyhlídky českého průmyslu pro letošní rok zůstávají příznivé. Očekáváme, že průmyslová produkce bude podpořena jak vyšší domácí investiční aktivitou, tak i zakázkami ze zahraničí. Podle našeho odhadu dosáhne růst průmyslové výroby letos 5,9 % po 6,5 % odhadovaných v loňském roce.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.