Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Český průmysl v únoru výrazně zpomalil

Makro Raiffeisenbank 06.04.2018 | 12:32 0 Komentářů

Česká průmyslová výroba v únoru ve srovnání s předchozím měsícem poklesla o 1,2 % (po očištění o sezónní faktory). Meziroční tempo růstu zpomalilo na 2,7 % z předchozích 5,5 %, což negativně překvapilo trh. Jedná se tak o nejnižší meziroční růst průmyslu od loňského dubna.

„Na zpomalení průmyslu se podepsal slabší výkon automobilového sektoru, který už delší dobu vykazuje známky nasycené domácí i zahraniční poptávky.”
K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba kovových výrobků (příspěvek +0,8 p. b., růst o 7,4 %), výroba elektroniky (+0,5 p. b., o 7,4 %) a výroba strojů a zařízení (+0,5 p. b., o 5,9 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroby energií (-0,4 p. b., pokles o 3,0 %) nebo těžby (-0,3 p. b., o 13,9).

Tempo nových zakázek zpomalilo meziročně na 4,1 % z lednového tempa 4,0 %. Zakázky ze zahraničí zpomalily na 4,6 % oproti 4,0 % v předchozím období. Zpomalily také nové zakázky z tuzemska na 2,7 % ve srovnání s lednovým tempem růstu 4,1 %. Tuzemské zakázky tak druhý měsíc v řadě rostou pomaleji než zahraniční. Podle únorové statistiky vzrostla meziročně průměrná měsíční mzda v podnicích nad 50 zaměstnanců o 7,3 % na 30 282 Kč a celková zaměstnanost vzrostla o 2,0 %.

Horší výsledek tuzemského průmyslu naznačily již slabší výsledky německého souseda. Na zpomalení průmyslu se podepsal slabší výkon automobilového sektoru, který už delší dobu vykazuje známky nasycené domácí i zahraniční poptávky. V následujících měsících očekáváme, že se průmysl vrátí k lepším číslům, které však už nebudou dosahovat úrovní minulého roku. 

Celkově v roce 2017 průmyslová výroba zrychlila o 5,7 %. Pro tento rok odhadujeme mírné zpomalení tempa růstu na stále solidní 4 %. V druhé polovině roku očekáváme zpomalení evropských ekonomik, které se negativně dotkne i tuzemského průmyslu. Ten bude limitovat i vysoká srovnávací základna z úspěšného předchozího roku, ale hlavně pokračující nedostatek volných pracovníků na trhu práce a další posilování koruny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.