Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Český průmysl dál expanduje díky automobilům

Vývoj ekonomiky 08.02.2021 | 10:01 0 Komentářů

Průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně vrostla o 0,2 % (po sezónním očištění). V meziročním vyjádření po odečtení meziroční kalendářní výhody dvou pracovních dnů to znamená růst 0,5 %. Data bez očištění o kalendářní vlivy ukazují meziroční expanzi o 5,7 %, což bylo zhruba jeden procentní bod nad naším odhadem i mediánem trhu. O významném překvapení nemůže být řeč. Analytici v průměru čekali slušný výsledek a to se zhruba naplnilo.

Meziroční tempo produkce automobilového průmyslu se v prosinci zvýšilo na 14,9 % z předchozích 3,6 %. Výroba aut tak opět byla hlavním tahounem růstu průmyslové výroby. Nebýt produkce automobilového průmyslu, činil by meziroční výsledek průmyslu nikoliv 0,5 % ale -1,8 %. V řadě sektorů dochází k útlumu, nejvíce v případě výroby, oprav a instalace strojů a také ve výrobě elektroniky.

Meziroční tempo růstu nových zakázek se snížilo na 11,2 % po předchozím vzestupu o 1,1 %. Pozitivní zprávou je, že meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu se dál snížil na 3,5 % z předchozích 3,8 %, a meziroční nárůst průměrných mezd zaměstnanců ve výrobě zrychlil na 6,0 %po předchozím růstu o 3,4 %.

Domácí předstihové indikátory ukazují expanzi průmyslové výroby i na začátku letošního roku.Nicméně limitem bude problém s dodávkami komponent, nedostatek pracovní síly a pravděpodobný je i výkyv zahraniční poptávky kvůli zhoršené pandemické situaci. Slabší by v nejbližším mohl být také vývoz do Velké Británie, kde docházelo k předzásobení před koncem roku. Za první čtvrtletí čekáme mírný mezikvartální pokles průmyslové výroby ČR. Poté očekáváme návrat k růstu. Za celý rok 2021 s ohledem na nízkou srovnávací základnu čekáme růst průmyslové výroby o necelých 10 %.

Slušný výkon průmyslu koresponduje s dalším silným údajem o vývoji obchodní bilance, když její přebytek v prosinci dosáhl 17,7 mld. CZK. České koruně aktuálně pomáhají rostoucí spekulace na zvyšování úrokových sazeb a dnes zveřejněné údaje mohou takové očekávání spíše podpořit nežli naopak. Na druhou stranu dnes zveřejněná data nejsou výrazným překvapením.

Komerční banka, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.