Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Český PMI se drží na vysoké hodnotě

Makro 03.04.2017 | 11:51 0 Komentářů

Český PMI potvrzuje dobrou situaci v domácím průmyslu. Jeho růst podporují všechny zásadní kategorie zahrnující výrobu, nové zakázky, zaměstnanost, nákupní aktivitu i rozpracovanost. PMI tak pouze mírně korigoval svůj velmi dobrý výsledek z února, když potvrdil, že zejména zahraniční poptávka je motorem pro dynamiku české výroby.

Rychlost tvorby nových pracovních míst je stále nadprůměrná a potvrzuje, že nedostatek pracovní síly bude pro českou ekonomiku i nadále problém. Zvyšují se také ceny vstupů, což souvisí se zdražováním komodit na světových trzích.

Ve zbytku regionu došlo k větší korekci tohoto ukazatele. V Maďarsku PMI ze zpracovatelského průmyslu zvolnil z 59,4 bodu na 56 a v Polsku se snížil z 54,2 na 53,5. To vše jsou ale stále velmi slušné hodnoty, které naznačují další expanzi v průmyslové oblasti.

Očekáváme, že dynamika domácí průmyslové produkce za březen výrazně zpomalí. Za slabším číslem ale do velké míry stojí kalendářní faktory. Po očištění o tyto vlivy by naopak měl meziroční růst průmyslové produkce mírně akcelerovat. Průmysl tak reflektuje velmi dobrou situaci v Německu, které těží z rostoucí poptávky v Číně.

 

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Tagy PMI průmysl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.