Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Český běžný účet vykáže další deficit

Makro 12.09.2017 | 17:26 0 Komentářů

Regionální měny dnes ztrácely. Kurz koruny při absenci zajímavějších domácích údajů ztratil 0,1 %, když se posunul na úroveň 26,12 CZK/EUR. Podobně se vedlo i maďarskému forintu, který odepsal 0,2 % na 307,1 HUF/EUR.

Polskému zlotému zchladila náladu srpnová jádrová inflace, která o jednu desetinu zaostala za očekáváními a zpomalila na 0,7 % y/y. Evropská komise navíc dnes přistoupila k dalšímu kroku ohledně sporu týkajícího se zákona o polském soudnictví, když Polsku zaslala „odůvodněné stanovisko“. Polsko má nyní měsíc na to, aby se s výtkami Bruselu nějak vypořádalo. Spor může vyvrcholit až předložením sporu Soudnímu dvoru EU. Z centrálních bankéřů dnes vystoupil Jerzy Zyzynski. Ten nevidí žádný důvod, proč by úrokové sazby měly růst před polovinou roku 2018. S tím se shoduje i prognóza SG, která počítá s prvním růstem sazeb ze současné úrovně 1,5 % ve druhé polovině roku 2018. Zlotý tak v průběhu úterního obchodování ztratil 0,4 %, když oslabil na 4,263 PLN/EUR.

Český běžný účet vykáže další deficit

Běžný účet platební bilance vykáže za červenec další pasivum. Náš odhad počítá s deficitem -15,5 mld CZK, po červnových -14,5 mld. CZK. Již zveřejněná červencová bilance zahraničního obchodu vykázala deficit na úrovni -2,1 mld. CZK, ve hře navíc stále zůstávají výplaty dividend. Ty by měly být hlavním důvodem, proč se běžný účet podívá v červenci hlouběji do červených čísel. Výše výplat dividend byla v prvním pololetí zatím ale překvapivě nízká. Z tohoto důvodu nemůžeme vyloučit, že ČNB ještě přistoupí k revizi údajů za první polovinu letošního roku a výsledek běžného účtu se tak posune k horším hodnotám.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.