Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Českou korunu podporují sázky na brzké zvýšení sazeb

Banky 24.07.2017 | 15:25 0 Komentářů

Česká koruna se před týdnem pohybovala okolo EUR/CZK 26,08, dnes ráno se nachází u EUR/CZK 26,03. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 22,33, před týdnem byla na hladině USD/CZK 22,78.

Česká koruna minulý týden krátce překonala magickou hranici EUR/CZK 26,00. Česká měna je stále podhodnocená a trh očekává, že v dlouhodobějším horizontu bude nadále posilovat. Koruně pomáhá také vysoká politická a ekonomická stabilita, která ji vzhledem k současnému vývoji v Maďarsku a v Polsku staví do pozice premianta regionu. Navíc fakt, že Česká národní banka má první zvýšení úrokových sazeb v prognóze již v tomto čtvrtletí, zájem investorů o korunu se ještě zvyšuje.

Příliš rychlé posilování koruny však zvyšování úrokových sazeb spíše oddálí. Proto si myslíme, že prolomení hranice EUR/CZK 26,00 bylo předčasné. V naší prognóze očekáváme ke konci třetího čtvrtletí vlnu oslabení, kdy trh budou opouštět spekulativní investice, které sázely na brzké zvýšení úrokových sazeb. Podle naší prognózy první zvýšení úrokových sazeb nastane až v posledním čtvrtletí letošního roku.

Dolar vůči euru minulý týden ztratil téměř 1,6 % a v současnosti se pohybuje okolo EUR/USD 1,165, tedy na nejslabší úrovni od ledna 2015. Podle názoru týmu RBI ale převládá na trhu politický sentiment nad fundamentálními ekonomickými faktory. Zasedání ECB žádnou změnu v měnové politice nepřineslo, kurz eura vůči dolaru tak reagoval především na politickou nejistotu v USA a v druhé řadě na slabší výsledky předběžných amerických indikátorů.

Tento týden bude na americkém trhu zveřejněn předběžný odhad HDP za druhé čtvrtletí, který by měl ukázat na solidní růst tamější ekonomiky, který je podporován především domácí poptávkou a investicemi. Červnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby by pak mohly po slabším květnovém výsledku vykázat výraznější meziměsíční růst. Středeční zasedání Fedu by ve stínu slabší inflace žádnou změnu přinést nemělo. Zajímavá bude rétorika guvernérky J. Yellen na nadcházející tiskové konferenci, který by mohla vést k růstu výnosů amerických dluhopisů.

Současný vývoj kurzu dolaru neodpovídá vývojové trajektorii rozdílu mezi výnosy německých a amerických dluhopisů. RBI tým má v současnosti kurz eura vůči dolaru pod revizí.

Monika Junicke, senior analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.