Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Českou ekonomiku opanovala výborná nálada

Investice 24.11.2016 | 10:38 0 Komentářů

I v listopadu se důvěra v české ekonomice dále zvyšovala a dostlala se tak až na úrovně dosahované naposledy před první recesí v roce 2008. Na rozdíl od předchozích měsíců se na zlepšení důvěry podíleli především podnikatelé, zatímco nálada spotřebitelů velmi mírně poklesla. I tak ovšem zůstává velmi vysoká a pohybuje se jen lehce pod svým historickým maximem. 

A jak tedy hodnotí současnou situaci firmy v jednotlivých odvětvích? V průmyslu se důvěra dostává na nejvyšší úroveň za téměř šest let, a to jak díky příznivému hodnocení současného vývoje, tak i díky optimistickým vyhlídkám firem pro nejbližší tři měsíce. Je to celkem povzbudivý výsledek, když vezmeme v úvahu, že v předchozím čtvrtletí průmysl svými reálnými výsledky příliš neoslnil. Zdá se tedy, že průmysl opět nabírá dech a nepochybně podpoří i celkový – aktuálně zpomalující – výkon ekonomiky. 

A co je rovněž velmi povzbudivé, je ochota firem investovat. Podle šetření statistického úřadu jsou firmy ve zpracovatelském průmyslu připraveny investovat o 7 % více než letos. Když vezmeme v úvahu, že privátní investice v letošním roce spíše stagnovaly, tak odhodlání investovat – byť především do obnovy strojního vybavení – je určitě příznivou zprávou potvrzující obrat dosavadního trendu investic zpět do plusu. 

Trochu optimismu získali i podnikatelé ve stavebnictví. Sice to na výsledcích tohoto odvětví zatím není nijak vidět – a v podstatě ani na zakázkách – nicméně určité zlepšení je přece jen vidět u vnímání současné poptávky po stavebních pracích. Návrat důvěry, výkonů a především zakázek k hodnotám z předchozích dvou let je však stále ještě daleko, protože zejména veřejný sektor vzhledem k nepřipravenosti projektů nemá stavebníkům z pohledu práce zatím příliš co nabídnout.

Výborná nálada naproti tomu panuje v obchodě, ostatně jaká jiná by mohla být, když vezmeme v úvahu, jak rychle a vlastně i nepřetržitě rostou tržby v maloobchodě. Spotřebitelé jsou ochotni stále více utrácet s tím, jak klesá nezaměstnanost a naproti tomu se zvyšují reálné mzdy. A nikoliv jen ty průměrné, na které dosáhne jen málokdo, ale především ty mediánové – ať už napříč jednotlivými sektory, kvalifikacemi či věkem zaměstnanců. Důvěra spotřebitelů se sice mírně snížila s tím, že vzrostly obavy z vývoje ekonomiky v příštím roce, nicméně jde jen o mírnou korekci z nedávných velmi vysokých úrovní. 

Aktuální průzkumy mezi firmami i mezi spotřebiteli vyznívají z pohledu dalšího vývoje ekonomiky docela pozitivně. Asi se hned tak nevrátí silný růst ekonomiky, jaký jsme zažili v loňském roce, nicméně další zpomalení ze současného zhruba dvouprocentního růstu zatím žádný ukazatel nenaznačuje. I nadále ovšem platí, že o příznivém vývoji české ekonomiky do značné míry „rozhoduje“ zahraniční poptávka. A jak ta se bude vyvíjet v dalších měsících, částečně napoví německé Ifo, které přijde na pořad dnes v deset hodin. 

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.