Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Česko po vzoru Evropy předvedlo slabý vstup do nového roku

Investice 15.05.2018 | 11:28 0 Komentářů

Domácí ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku přidala mezičtvrtletně 0,5 %. V meziročním vyjádření její růst dosáhnul 4,5 %. Nenaplnil tak tržní očekávání, která předpokládalo růst o 4,8 %.

Oproti poslednímu kvartálu loňského roku meziroční dynamika výrazně zpomalila (z 5,5 %). To je ale způsobeno také velmi dobrým výkonem na začátku loňského roku. K růstu podle komentáře ČSÚ přispěla zejména domácí spotřeba a investice, zatímco zahraniční obchod se na kladné dynamice vůbec nepodílel. To odpovídá i našemu odhadu. Růst průmyslové produkce byl v prvním čtvrtletí spíše slabší.

Brzdí ho totiž kapacitní omezení ekonomiky. Přesto zaměstnanost meziročně přidala 1,7 %. Na druhé straně HDP podle nás podpořilo zvyšování přidané hodnoty ve službách, jak ostatně naznačuje i statistický úřad. Převážně za služby totiž domácnosti utrácí své rostoucí mzdy.

Solidní dynamiku by si HDP měl udržet i ve zbytku letošního roku. Nedostatečná kapacita ekonomiky podpoří investiční aktivitu, zatímco rapidní růst mezd se projeví v soukromé spotřebě. Obě položky se projeví na horší bilanci zahraničního obchodu. Ten letos růst HDP nepodpoří. I tak dynamika HDP podle nás dosáhne velmi dobrých 3,8 %

VIKTOR ZEISEL
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.