Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

České HDP nepatrně lepší, než se čekalo

Makro 15.05.2019 | 09:58 0 Komentářů

Podle předběžného odhadu česká ekonomika v prvním čtvrtletí dle očekávání výrazně zpomalila z předchozího tempa 0,8 % č/č. Zpomalení bylo nepatrně menší, než se v průměru čekalo. Mezičtvrtletně ekonomika přidala 0,5 % a meziroční tempo růstu zpomalilo na 2,5 % z předchozího tempa 2,6 %. Analytici čekali v průměru o desetinku méně. Naopak předpověď ČNB byla o desetinku optimističtější. O významnějším překvapení nemůže být řeč.

Údaje z české ekonomiky dobře korespondují s dnes zveřejněným růstem HDP v Německu, které v prvním čtvrtletí rostlo shodným mezičtvrtletním tempem 0,4 %.

Z hlediska struktury HDP statistický úřad uvádí, že hlavní faktory růstu byly zahraniční poptávka a spotřeba domácností, přičemž pokračuje dynamický růst investic. Potěšující je také zpráva, že dominantním faktorem růstu hrubé přidané hodnoty byl po roce opět zpracovatelský průmysl.

S ohledem na horšící se vývoj kolem obchodních válek a protahující se nejistoty brexitu jsme snížili pro letošek odhad růstu české ekonomiky na 2,4 % z předchozího odhadu 2,7 %.

Česká koruna po zveřejnění dat nepatrně posílila na EUR/CZK 25,745.

Michal Brožka
hlavní ekonom Cyrrus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.