CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

01. 03. 2021

0 komentářů

Česká spořitelna: Bankovní identita pomůže podat daňové přiznání v lockdownu

 

Už jen měsíc zbývá k odevzdání daňových přiznání pro zaměstnance a podnikatele, kteří nevyužívají služby daňových poradců. Chodit na úřady pro tradiční růžové formuláře a na poslední chvíli stát dlouhé fronty na poště je v současných podmínkách lockdownu velmi obtížné.

Loading



 

Lidé i podnikatelé mají nově příležitost podat svá daňová přiznání zcela online, a navíc k tomu nepotřebují využívat ani datové schránky. Ministerstvo financí spustilo od 28. února nový portál Moje daně (www.mojedane21.cz), do kterého je možné přihlásit se prostřednictvím bankovní identity České spořitelny.

Žádné další prokazování totožnosti není třeba, po přihlášení již můžete online vyplnit daňové formuláře a následně odeslat na finanční úřad.

„Tuto možnost má v současnosti 1,6 milionů klientů České spořitelny,“ říká Martin Medek, šéf otevřeného bankovnictví České spořitelny. „Do konce února se prostřednictvím své bankovní identity přihlásilo do Portálu občana, který sdružuje různé online služby nabízené státem, přes 40 tisíc lidí. Věříme, že možnost podat velmi jednoduše daňové přiznání právě na základě přihlášení přes bankovní identitu dále posílí její využívání,“ zdůrazňuje Martin Medek.

Česká spořitelna postupně umožňuje od počátku roku svým klientům využívat bankovní identitu nejen k přihlašování do internetového bankovnictví George, ale také k prokazování identity při online komunikaci se státem.

REKLAMA

Klienti spořitelny se tak přes bankovní identitu přihlašují do Portálu občana, kde mohou mimo jiné zjistit údaje z Registru řidičů, Katastru nemovitostí či Registru živnostenského podnikání. Prostřednictvím bankovní identity se klienti mohou přihlásit i na portál České správy sociálního zabezpečení a v letošním roce také do formulářů pro sčítání lidu.

Ještě letos umožní Česká spořitelna klientům prokazovat svoji totožnost bankovní identitou i vůči soukromým provozovatelům online služeb. V rámci společnosti Bankovní identita, a.s. chystá spořitelna spolu s dalšími bankami univerzální řešení, díky kterému bude možné využívat bankovní identitu spořitelny i dalších bank jako univerzální doklad totožnosti vůči soukromým firmám, např. pojišťovnám, mobilním operátorům, dodavatelům energií či e-shopům.

Co je bankovní identita?

Bankovní identita je klientova elektronická občanka, která poslouží k ověření totožnosti v online prostředí. V první fázi bude možné využít bankovní identitu k ověření totožnosti v komunikaci se státem (prostřednictvím Portálu občana), zhruba od poloviny roku pak bude využitelná ke stejnému účelu i v komunikaci se soukromoprávními poskytovateli online služeb. Díky ní už klient např. nebude muset posílat kvůli potvrzení totožnosti kopie svých dokladů. Navíc bude mít přehled, kdy a komu se ověřoval. Bankovní identita bude umět za klienta vyplnit i formuláře, lidé už nebudou muset dokola vyplňovat stále stejné údaje. Nemusí si vytvářet a pamatovat nová přihlašovací údaje a hesla – mohou používat jedny přihlašovací údaje pro více příležitostí.

REKLAMA

Zásadní je i bezpečnost klientských dat. Ty zůstávají vždy v bance, banka je nikdy nesdílí s dalšími subjekty, pouze potvrdí totožnost klienta. Ztotožnění prostřednictvím bankovní identity je zdarma jak pro klienty, tak pro stát.

Kdo může s bankovní identitou využít elektronické služby státu? 

Klient,

  • který je občanem ČR (má trvalý/přechodný pobyt),
  • kterého jsme fyzicky ověřili v naší pobočce,
  • který má uzavřenou smlouvu o Bankovní IDentitě,
  • jehož vzdálený způsob identifikace u České spořitelny je zaregistrován u Národního identifikačního bodu jako prostředek ověření (což za klienta udělá Česká spořitelna).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

daňové přiznání elektronicky

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

Termín pro daňové přiznání se blíží, papírově se podává už 2. dubna, tedy v úterý po Velikonocích. Pro elektronické podání budete mít ale ještě měsíc, termín je totiž až 2. května.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024

Daňové přiznání

Jak podat daňové přiznání, když pobíráte starobní důchod?

Většina starobních důchodců nemá povinnost podávat daňové přiznání. Starobní důchod se nedaní až do 36násobku minimální mzdy. Do této částky není nutné uvádět důchod v daňovém přiznání a do tohoto limitu se vejde většina starobních důchodců. Pokud si ale přivydělávají nebo mají i jiné zdanitelné příjmy, tak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 03. 2024

Příjmy z cenných papírů

Jak se daní příjmy z cenných papírů?

Cenné papíry, především akcie, podílové fondy nebo ETF, jsou velmi oblíbenou formou investice. Podle toho do čeho investujete, můžete mít pravidelné příjmy z držby těchto cenných papírů. Nebo naopak můžete mít příjem z prodeje těchto cenných papírů. Jak se tento příjem daní, jak se z něj platí […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *