CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

16. 05. 2019

0 komentářů

Česká republika má čtvrté nejsložitější korporátní daně v EU. Ve světě patří na konec první stovky

 

Společný výzkumný projekt společnosti BDO a univerzit z německého Paderbornu a Mnichova potvrdil, že český daňový systém je jedním z nejsložitějších v Evropské unii. Do srovnávací studie byly zahrnuty země z celého světa. V globálním měřítku obsadila Česká republika 85 příčku ze 143 analyzovaných zemí. V rámci EU zaznamenaly horší výsledek pouze Itálie, Řecko a nejmladší člen Chorvatsko.[1] Odborníci z poradenské společnosti BDO upozorňují na fakt, že v oblasti přijímání nových daňových předpisů dosáhla ČR úplně nejhoršího výsledku z evropské osmadvacítky a k nejhorším se zařadila také z hlediska investičních pobídek. Složitý daňový systém ale není podle zúčastněných odborníků významným důvodem pro přesun podnikatelských aktivit.

Loading



 

Vědečtí pracovníci Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově a Universität Paderborn ve spolupráci s mezinárodní společností BDO a dalšími daňovými odborníky provedli průzkum mezi 1 000 respondenty z celého světa. Výsledný Tax Complexity Index (Index daňové složitosti) měří prostřednictvím dvaceti kritérií složitost systému daně z příjmů právnických osob v jednotlivých zemí z pohledu mezinárodních korporací.

Horší než Botswana či Bangladéš

V žebříčku sestaveném na základě Indexu daňové složitosti se Česká republika umístila na 85. místě. Lepší umístění zaznamenala nejen většina evropských zemí včetně celé Visegrádské skupiny, ale také Rusko či rozvojové země jako africká Botswana či jihoasijský Bangladéš. „Výzkum se zaměřil na vnímání složitosti daně z příjmu právnických osob, a to z perspektivy daňových poradců ze 143 zemí světa. Výsledky projektu potvrzují, že systém daní v ČR patří ve světovém měřítku spíše k těm složitějším,“ poukazuje na umístění v deváté desítce Dana Trezziová, partnerka poradenské společnosti BDO. Nejpřívětivější systém daně z příjmů má pro právnické osoby Jersey, závislé území britské koruny, následované středoamerickou Nikaraguou a ostrovem Mauricius.

Na chvostu EU

REKLAMA

Na celkově čtvrtém místě skončilo Estonsko, které je tak odborníky považováno za zemi s nejméně komplikovaným systémem v rámci EU. Za pobaltský stát se zařadilo Lucembursko, naopak Česká republika obsadila až 24. příčku. „I tento výzkum potvrdil, že by zjednodušení daňového systému mělo být jednou z priorit ministerstva financí. Přijímání daňové legislativy je v České republice nejsložitější z celé EU, odborníci špatně hodnotili také tuzemské investiční pobídky,“ říká Dana Trezziová s tím, že složitější systém daní z příjmů právnických osob mají pouze Italové, Řekové a Chorvati. „Zajímavý je výsledek Irska, které je pro korporace mnohými považováno za daňový ráj. V Indexu daňové složitosti nicméně skončilo v evropském měřítku na šestém místě, celosvětově na osmnáctém. Výzkum nehodnotil výši daňového zatížení právnických osob, ale například daňový legislativní proces, složitost průběhu podání daňových přiznání a mnoho dalších kritérií,“ vysvětluje Trezziová.

Složitost korporátních daní roste, přesto nevadí

Více než 40 % respondentů uvedlo, že se daňová složitost v posledních pěti letech podstatně zvýšila. Pouze 14 % se však domnívá, že má složitost daňového systému na mezinárodní korporace pouze negativní dopady. Více než třetina daňových odborníků vidí na složitých systémech také pozitiva. Účastníci průzkumu (40 %) se navíc nedomnívají, že je složitý daňový systém důvodem pro změnu země jakožto místa podnikání. Za důležitý faktor pro přesun jinam to považuje pouze 16 % dotázaných.

[1] Výsledky Tax Complexity Index dostupné na https://www.taxcomplexity.org/; ze zemí EU chybí data pro Lotyšsko

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *