Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Česká nezaměstnanost se drží na rekordních úrovních pod 3%

Makro 01.08.2017 | 08:09 0 Komentářů

Česká nezaměstnanost se i v červnu udržela na rekordně nízkých úrovních na 2,9%. Dál ale klesá nezaměstnanost v celé Evropě. V eurozóně míra nezaměstnanosti poklesla v červnu na 9,1% – nejnižší úroveň od začátku roku 2009. Náskok Česka na nejlepší evropské země se ale zvyšuje.

Před rokem byla míra nezaměstnanosti v Německu na úrovni 4,2% (4,1%), zatímco dnes je na úrovni 3,8% (v Česku 2,9%). Současně v průzkumech ČNB české podniky hlásí, že nedostatek pracovní síly je výraznou brzdou dalších investic. Na tyto bariéry ještě řada ekonomik eurozóny nenaráží a nezaměstnanost v nich má bezesporu ještě kam klesat. Dnešní čísla ukazují na dobrý výsledek HDP v druhém kvartále, které by poprvé po šesti letech mohlo zrychlit nad 2% (2,2%q/q,0,8%y/y).

ECB ale vyčkává s otočením kormidla i na stabilizaci inflace. Ta podle dnes zveřejněných čísel v červenci zůstala na 1,3%, což je lehce za našim odhadem. Nicméně došlo současně k nárůstu jádrové inflace (na 1,2%), a ta je pro ECB v tuto chvíli důležitější. Od září totiž začnou odeznívat v inflaci vyšší ceny pohonných hmot a  potravin a inflace by se měla přirozeně blížit ke své jádrové úrovni. Pokud to bude v blízkosti 1%, nebude asi otáčení kormidla v ECB nijak agresivní.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.