CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

22. 05. 2017

0 komentářů

Česká národní banka poprvé udělila licenci pobočce banky se sídlem mimo EU

 

Česká národní banka na počátku května udělila vůbec první licenci pobočce banky, která má sídlo v jiné než členské zemi Evropské unie. Touto bankou je Industrial and Commercial Bank of China. Z pohledu Garančního systému finančního trhu se jedná o jedinou pobočku banky, která nemá sídlo v České republice, ale řídí se českým systémem pojištění vkladů.

Loading



 

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), jejíž ústředí sídlí v Pekingu, je na základě posledních údajů o výši bilanční sumy největší světovou bankou. Doposud byla v Evropě tato banka zastoupena institucí ICBC Europe S.A. Luxemburg s pobočkami ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku a Španělsku. Nyní přibyla pobočka další, a to v České republice. Jejíž ústředí však sídlí přímo v Pekingu.

Na rozdíl od poboček bank, které mají sídlo v členské zemi EU, a které se účastní systémů pojištění vkladů v dané zemi (jako například pobočka polské mBank, holandské ING Bank, ale i pobočka další čínské banky – Bank of China, jejíž evropská centrála má sídlo v Maďarsku), u nově příchozí ICBC je situace odlišná.

„Protože se jedná o pobočku s ústředím mimo EU, účastní se českého systému pojištění vkladů. Na českém bankovním trhu je tedy banka ICBC první a jedinou pobočkou banky, která nemá sídlo v České republice, ale řídí se českým systémem pojištění vkladů,“ vysvětluje výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.

Vklady klientů pobočky ICBC v Praze jsou tedy pojištěné u Garančního systému finančního trhu a vztahují se na ně stejné podmínky pojištění jako na vklady uložené v českých bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách. Základní limit pojištění činí i v tomto případě 100 000 eur na jednoho klienta u jedné instituce.

REKLAMA

Pojištění poboček zahraničních bank se sídlem v EU působících v ČR – vklady v těchto institucích jsou pojištěny u systému pojištění vkladů v zemi, ve které má banka sídlo. Minimální úroveň pojištění vkladů je v zemích EU, stejně jako v ČR, 100 % vkladu, maximálně však 100 000 EUR. Informace o pojištění vkladů je vkladatelům povinna poskytnout příslušná pobočka zahraniční banky nebo je možné je získat u příslušného systému pojištění vkladů.

Pojištění poboček zahraničních bank se sídlem mimo EU působících v ČR – vklady v těchto institucích jsou pojištěny u Garančního systému finančního trhu a vztahují se na ně stejné podmínky pojištění jako na vklady uložené u českých bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen.

Seznam a přesné rozdělení bank a poboček bank naleznete:

http://www.garancnisystem.cz/kde-je-pojisteno

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Je čas vytáhnout peníze z repofondu?

Conseq Investment Management se rozhodl přinést na trh Repofond, peněžní trh s výnosem vázaným na úrokovou sazbu České národní banky (ČNB). Využití našel jak v rodinách, firmách, vesnicích, tak i u investorů, kteří hledali výhodnější podmínky pro uložení kapitálu, než na spořícím účtu. Je ale dnům repofondu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *