CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

30. 06. 2014

0 komentářů

Česká mincovna připomene slávu krnovského mincovního práva

 


 

Cyklus Hold historickým mincovnám se věnuje nejvýznamnějším a nejkrásnějším tolarům z různých koutů Čech, Moravy a Slezska. Krnovské mince, ražené příslušníky hohenzollernského rodu v letech 1557–1621, vcelku věrně odrážejí složitý vývoj tehdejšího slezského mincovnictví. Zvláště vyšší reprezentační nominály pak nezapřou inspiraci starší mincovní tradicí ansbašské větve Hohenzollernů ve Francích. To je i případ krnovského tolaru z roku 1590, který se stal předlohou pro nejnovější repliku České mincovny,“ říká k tolaru historik a numismatik profesor Petr Vorel z Východočeského muzea v Pardubicích, který s Českou mincovnou dlouhodobě spolupracuje. 

Zvláštností je výrobní postup repliky, při kterém je původní mince otisknuta do speciální hmoty. Otisk je chemickým procesem o několik milimetrů zvětšen a následně odlit do sádry. „Tento proces musí být opakován tak dlouho, dokud není výsledný sádrový odlitek dostatečně velký, aby mohl být naskenován a použit pro výrobu razidel. Výsledkem tohoto unikátního postupu, který může trvat až jeden měsíc, je pak maximálně věrná replika historické mince, “ říká Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

Knížecí mincovna v Krnově

Ražba krnovských mincí je spojena s vedlejší (tzv. „ansbašskou“) větví vládnoucího braniborského rodu Hohenzollernů. Jiří Ansbašský koupil Knížectví krnovské roku 1523. Mince začal razit až jeho syn Jiří Bedřich, a to roku 1557 v nově zřízené mincovně v areálu bývalého minoritského kláštera. Krnovská mincovna vyprodukovala v druhé polovině 16. a počátkem 17. století velmi pestrou škálu mincovních nominálů od honosných zlatých a stříbrných mincí po velké množství mincí drobných. Některé z nich platí dnes mezi numismatiky za velmi ceněné artikly.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zmizí hotovost?

Zmizí hotovost z našich peněženek?

Češi si oblíbili platební karty a nebrání se ani inovativním způsobům plateb za různé zboží. Stále větší počet lidí platí své nákupy přes internetové platební brány. Neznamená to však, že hotovost mizí z českých peněženek, ba právě naopak. Vyplývá to z dat České bankovní asociace.

Text: Karel Pučelík

25. 11. 2019

Kryptoměna bitcoin - mince - kryptoměny

FinTech tančí s bankou. Expobank jako první v Evropě nabízí investice do Bitcoinu přes běžný účet

Expobank 23. října uvedla na trh unikátní běžný účet. Nejde jen o klasický finanční produkt z tohoto ranku, ale v podstatě o propojení tradičního bankovnictví s moderním světem FinTech. Díky novému NEO účtu od Expobank je možné naprosto jednoduše investovat do Bitcoinu, start-upů, do mincí, nebo si sjednat cestovní pojištění. […]

Text: Monika Lukešová

24. 10. 2018

Zaplatíte 155 tisíc za unci zlata? Prý se to vyplatí

Nedávno jsem dostal mail s „důležitým sdělením Národní Pokladnice“ a nabídkou ke koupi stříbrné mince Silver Eagle 2014 za cenu 590 korun. Na první pohled je to zajímavá nabídka za dobrou cenu (pokud je to s DPH). Ostatní nabízené mince a medaile od zmiňované společnosti však již tak výhodné nejsou, spíše naopak.

Text: Daniel Kuchta

05. 03. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *