CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

21. 08. 2017

0 komentářů

Česká koruna se nehrne do větších zisků

 

Česká koruna se dnes dopoledne nacházela u EUR/CZK 26,08 a oproti minulému týdnu nepatrně posílila (26,12). Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 22,22 oproti USD/CZK 22,14 minulý týden.

Loading



 

Česká koruna se před zveřejněním nečekaně vysokého růstu české ekonomiky ve druhém čtvrtletí 2017 pohybovala nad hladinou 26,10 za euro. Po zveřejnění nejrychlejšího mezičtvrtletního růstu české ekonomiky v historii novodobé statistiky (od roku 2005) koruna posílila přes hladinu 26,05 za euro. Na to, jak nečekaně dobrý to byl výsledek, byla reakce koruny velmi mírná. Možná proto, že trhu chybí jasný názor alespoň jednoho z členů bankovní rady ČNB, který by naznačil, jak toto číslo může ovlivnit další kroky ČNB.  Trh je velmi obezřetný v sázce na další posilování koruny stejně jako na další brzký růst sazeb. Obojí se musí vzhledem k opatrnému postoji Evropské centrální banky dobře „namixovat“. Příliš prudké posilování koruny by ČNB bránilo zvedat sazby. Naopak její, i přechodné, oslabení by další zvýšení sazeb přiblížilo. Vzhledem k blížící se splatnosti (v průběhu září) českých státních pokladničních poukázek v hodnotě přes 100 miliard korun, do kterých z více jak poloviny investovali zahraniční hráči, nadále počítáme s krátkým oslabením CZK. Poté se ale koruna vrátí k trajektorii posilování.  

Euro si minulý týden opět nezapsalo žádné významné zisky vůči americkému dolaru. Naopak během minulého týdne oslabilo k 1,17 za USD a dnes ráno se pohybuje na úrovni 1,174.  Dvouleté maximum 1,1897 EUR/USD z 3.srpna nebylo zatím překonáno. Důvodem je holubičí tón, který zní z Evropské centrální banky (ECB) a od jejího guvernéra M. Draghiho. ECB se nechala slyšet, že další posílení eura by bylo už přehnané. Co se týče plánu postupného snižování nákupů aktiv, ECB dává přednost před závazným a přesně nalinkovaným programem flexibilnímu přístupu – tedy ladění ad hoc v závislosti na čerstvých datech. Ale ani druhému z měnového páru – USD – se nedostává podpory. Trh ztrácí důvěru ve schopnost amerického prezidenta D. Trumpha prosadit slibované ekonomické reformy. Zjitřená geopolitická rizika USD rovněž neprospívají a víra trhu v prosincové zvýšení sazeb v USA dál klesá.

Tento týden se pozornost trhu upře na setkání guvernérů význačných centrálních bank světa v Jackson Hole. Tentokrát se od M. Draghiho nečeká žádná převratná informace o plánech ECB na rozdíl od roku 2014, kdy naznačil, že ECB může přistoupit k masivnímu nákupu aktiv, což pak později také učinila. V hledáčku trhu bude také americký prezident D. Trump, který se má hned v pondělí vyjádřit mimojiné k budoucí politice v Afganistánu. Je velmi pravděpodobné, že politické události zastíní ty ekonomické (zveřejnění předstihových ukazatelů).

Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Měnová reforma v ČR

Vysokou inflaci vyřeší měnová reforma

V Česku teď zažíváme období rekordní inflace a také období rostoucího státního dluhu. Až to začalo vyvolávat polemiky, jestli náhodou vláda nebude řešit problémy státních financí nějakou tou měnovou reformou. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 05. 2022

Pomohlo by domácím investorům zavedení eura?

Česká republika se při vstupu do Evropské unie v květnu 2004 zavázala k přijeti eura. V souvislosti s tím se začaly připravovat kroky, aby bylo přistoupení k eurozóně co nejdříve připraveno. Stanovení termínu vstupu je v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti. V tuzemsku se ale jedná o politicky nepopulární téma, a proto se stále točíme v začarovaném kruhu. Značné procento tuzemských firem a investorů by přitom přijetí společné měny uvítalo.

Text: Daniel Mareš

05. 03. 2021

Koronavirus a přijmutí eura

Česko mezi mlýnskými eurokameny

A máme zde novou vlnu diskuse o tom, zda přijmout euro, nebo jestli už jsme dávno neměli být v eurozóně či bychom naopak neměli utéct z Evropské unie „dokud to jde“. Koronavirus udělal z těchto úvah mediálně přitažlivá témata.

Text: Luboš Smrčka

18. 05. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *