Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

„Česká ekonomika má vítr v zádech, ale brzdí ji pomalá digitalizace a zastaralá infrastruktura,“ řekl při návštěvě Prahy Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Makro Saxo Bank 09.06.2015 | 14:10 0 Komentářů

Světově uznávaný analytik a hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen při návštěvě Prahy vyzdvihl fungování české ekonomiky, která v současnosti až neobvykle silně roste. Je ovšem potřeba si podle něj uvědomit, že Česko má za sebou celou řadu konkurentů, kteří se drží v závěsu. Jako bývalý profesionální fotbalista, který má v paměti i jednu bolestivou porážku svého týmu na území tehdejšího Československa, použil Jakobsen při popisu stavu české ekonomiky sportovní metaforu. 

„Současný růst nemusí trvat věčně. Česká republika je jako fotbalový tým, který sice v uplynulých letech vyhrával mistrovství Evropy, ale faktem je, že tohle družstvo už zestárlo, zatímco konkurence dává šanci mladším hráčům,“ řekl Steen Jakobsen, který tím upozornil například na skutečnost, že Česká republika patří mezi nejhorší země z pohledu zavádění digitalizace a značné nedostatky vidí i při hodnocení investic do dopravní infrastruktury: „Při cestě z Bratislavy do Prahy jsem byl překvapen z toho, v jak katastrofálním stavu máte takto důležitou komunikaci,“ dodal Jakobsen.

Právě Slovensko Steen Jakobsen zmínil jako zemi, kde by se Česká republika mohla inspirovat, co se týče transparentnosti. „Vaši slovenští sousedé už s digitalizací začali a provádí v jejím rámci mnohem intenzivnější kroky k posílení transparentnosti. Nedostatečná digitalizace v České republice je nebezpečná i proto, že vytváří prostor pro korupci,“ vysvětlil.

Česká ekonomika si vede dobře a vykazuje nejrychlejší růst v rámci Evropy. Jakobsen upozornil na jednu důležitou skutečnost: „Poloviny růstu českého HDP v prvním čtvrtletí bylo dosaženo prostřednictvím manipulace u daně z tabáku. Reálný růst HDP v prvním kvartálu tak byl 1,6 % namísto udávaných 3,2 %. Bude proto obtížné takto uměle vytvořené hodnoty z úvodu roku překonat.“ Zatímco jsou však politici zaneprázdnění přijímáním zásluh za zlepšení, až 75 % celkového hospodářského růstu je způsobeno externími faktory, například poklesem cen energií. Pozitivně se na růstu projevila také klesající cena volného kapitálu.

Nicméně výhledy České republiky jsou dobré. Steen Jakobsen věří, že naše země má jednu zásadní výhodu. Spočívá v tom, že lidé jsou zde schopni se rychle přizpůsobit změnám a pružně na ně reagovat. „Je to vidět na tom, že spotřebitelé zaregistrovali příznivé zprávy o vývoji ekonomiky a jsou schopni a ochotni znovu utrácet. Česká republika a potažmo celý středoevropský region jsou tahouny evropské ekonomiky. V této chvíli je důležité neustrnout a provádět taková opatření, aby růst pokračoval i nadále. Máte vítr v zádech, je potřeba ho neztratit,“ uzavřel Steen Jakobsen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.