Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Češi využívají platební karty stále častěji. Jejich design ale pro ně není důležitý, chtějí hlavně výběry z bankomatů zdarma

Banky Expobank 20.08.2020 | 07:51 0 Komentářů

V České republice je podle statistik Sdružení pro bankovní karty momentálně vydáno přes 12,8 milionů karet. Spolu s narůstajícím počtem vydaných karet stoupá i objem finančních transakcí. Lidé tak čím dál častěji loví z peněženky místo hotovosti kartu a je jim přitom většinou jedno, jak vypadá, důležité je pro ně totiž něco zcela jiného.

Zatímco za celý rok 2010 lidé prostřednictvím bankovních karet utratili téměř 228 miliard korun, jen za první tři měsíce roku 2020 to bylo již 162 miliard korun, což svědčí o velkém zájmu klientů platit jinak než hotovostí. „Stejně tak si vede počet transakcí realizovaných prostřednictvím bankovních karet u obchodníků; v celém roce 2010 to bylo více než 240 milionů transakcí, za letošní první čtvrtletí bylo realizováno už více než 267 milionů transakcí,“ říká Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty.

Vzhled karty lidé neřeší, poplatky ano

Narůstající množství vydaných bankovních karet ani stoupající počet či objem transakcí realizovaných jejich prostřednictvím ale nijak neodráží případná touha Čechů po designovém zpracování podoby jejich platební karty. Jak ukázal aktuální průzkum provedený společností Médea Research exkluzivně pro Expobank CZ, pro dva ze tří Čechů není vzhled karty vůbec důležitý. V porovnání s celkovou populací je tento faktor významnější jen pro skupinu mladých do 35 let věku či obyvatele Prahy.

Zatímco vzhled karet Češi nijak zvlášť neřeší, jiné vlastnosti platebních karet jsou pro ně podle dat získaných v průzkumu velmi důležité. „Čísla mluví jasně, lidé nechtějí platit zbytečné bankovní poplatky. O tom svědčí fakt, že 84 procent respondentů chce mít možnost bez podmínek vybírat hotovost zdarma, a to ze kteréhokoliv bankomatu libovolné banky doma i v zahraničí,“ komentuje výsledky průzkumu Přemysl Valouch, ředitel personálního bankovnictví Expobank CZ. Její klienti s kartou Mastercard k běžnému účtu NEO takovou výhodu mají.

Češi chtějí platit kartou také malé nákupy

Čím dál častěji lidé hradí kartou nejen hodnotnější nákupy, jako je elektronika či ubytování v hotelu, ale i drobné výdaje. „Podle průzkumu společnosti Mastercard z podzimu 2019 se již téměř polovina všech transakcí uskutečňuje bezhotovostně a pro téměř polovinu Čechů je přijatelná minimální hodnota nákupu, za který by už zaplatili kartou, pouhých 20 korun,“ uzavírá za Mastercard Pavla Císařová, marketingová manažerka pro český a slovenský trh.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.