CZK/€ 24.530 +0,06%

CZK/$ 23.969 -0,29%

CZK/£ 29.023 -0,36%

CZK/CHF 25.128 +0,08%

27. 06. 2022

0 komentářů

Češi si v létě chtějí udělat radost hlavně dovolenou. Pobyt v zahraničí jim usnadní pojištění hradící i náklady na léčbu covidu nebo cashback za platby kartou

 

Dovolená bude během letních měsíců ve výdajích Čechů hrát větší roli více než cokoliv jiného. Právě na ni totiž podle aktuálního průzkumu IPSOS pro Air Bank a Zonky oslovení nejčastěji (v 39 % případů) plánují vynaložit více než 10 tisíc korun. Zařídit a zpříjemnit si dovolenou nebo vyřešit nečekané situace na cestách je přitom často možné už jen s mobilem a platební kartou. Air Bank navíc do konce roku vrací klientům 1 % z plateb zaplacených kartou v zahraničí.



 

„Větší výdaje plánují během léta podle našeho průzkumu téměř tři pětiny respondentů, nejčastěji jde celkem nepřekvapivě o dovolenou. Vedle toho si plánují pořídit například nové vybavení domácnosti nebo rekonstruovat bydlení. Vůbec nejčastějším motivem pro tyto výdaje je udělat radost sobě nebo někomu blízkému nebo zlepšit svou životní situaci a pohodu,“ říká Petr Šmíd, vedoucí oddělení Výzkumu trhu Air Bank.

Ještě před samotným odjezdem na dovolenou je obvykle zapotřebí alespoň trochu plánování a příprav. Hodit se to může jak pro zpříjemnění pobytu, tak i pro řešení různých nenadálých komplikací. Samozřejmostí je zajištění dopravy a ubytování, určitě se ale vyplatí také vhodné cestovní pojištění, které si poradí třeba i s hospitalizací kvůli covidu. Některé užitečné věci jde dokonce jednoduše zařídit přes aplikaci v mobilu. A to klidně i těsně před odjezdem, nebo dokonce přímo na dovolené.

Jak cestovat jednoduše a bez problémů?

  • Cestovní pojištění, které pomůže i při covidu

Před sjednáním cestovního pojištění by si klient měl nejprve určit, na jaký druh dovolené pojede a na co by se pojištění mělo vztahovat. Hodit se totiž může třeba pro případ poruchy nebo nehody auta nebo motorky, ale samozřejmě také v případě úrazu nebo onemocnění.

„Pokud se klient nakazí covidem v zahraniční zemi, kam není ministerstvem zahraničí zakázáno nebo nedoporučeno jet, pojišťovna mu uhradí veškeré náklady na léčbu stejně jako u jiných nemocí. To platí pro hospitalizaci a léky, ale také třeba pro náhradní letenky nebo převoz, pokud by klient kvůli nemoci nestihl původně plánovaný návrat z dovolené. Sjednat si cestovní pojištění klienti zvládnou v aplikaci My Air třeba i cestou na letiště,“ vysvětluje Veronika Benešová, vedoucí oddělení Doplňkové finanční služby Air Bank, výhody cestovního pojištění od Air Bank, které navíc začne platit už za čtyři hodiny od sjednání.

  • Odměna za každou platbu kartou

Za letenky, ubytování i místní speciality se peníze na dovolené umí rozkutálet mnohem rychleji než obvykle. Existují ale možnosti, jak při placení v cizině ušetřit. Umožňují to například Odměny za placení, které klienti Air Bank najdou ve svém mobilním bankovnictví. Při zapnutí nabídky „Cestujte s odměnou“ získají z každé platby kartou v místní měně na platebních terminálech u obchodníků 1 % ze zaplacené částky zpět na účet.

REKLAMA

„Odměny za platby kartou v zahraničí platí po celý letošní rok. Klienti je mohou využívat v restauracích, obchodech nebo třeba na čerpacích stanicích. Zkrátka tam, kde mohou zaplatit kartou anebo mobilem či hodinkami,“ říká Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní služby Air Bank.

  • Platební karta vždy v bezpečí

Ztráta peněženky s doklady a platební kartou může obzvlášť během dovolené přinést jejímu majiteli krušné chvilky. I kdyby to mělo být jen na chvíli, než se ji zase podaří najít. V takových případech se může vyplatit si kartu dočasně zamknout a vyhnout se tak jejímu případnému zneužití „šťastným nálezcem“.

„Ať už klient svou platební kartu ztratí, nebo ji nebude moci najít, může ji v mobilní aplikaci My Air snadno okamžitě uzamknout, aby ji nijak nebylo možné používat. Pokud kartu zase najde, jednoduše si ji v aplikaci může opět odemknout a hned zase platit v kamenných obchodech nebo vybírat peníze z bankomatů,“ říká Jiří Suchý, vedoucí oddělení Digitální bankovnictví Air Bank.

  • Výběry z bankomatů po celém světě

Ačkoliv je placení platební kartou nebo jen chytrým telefonem stále rozšířenější, na dovolené v zahraničí se přece jen mohou pro všechny případy hodit i peníze v hotovosti. Při častých nebo dlouhodobých pobytech v cizině tak cestovatelům může přijít vhod služba pro výběry ze všech bankomatů po celém světě za pevný měsíční paušál namísto poplatků, které si banky mohou za jednotlivé výběry v cizině běžně účtovat.

„Se službou Výběry hotovosti z bankomatů u nás i ve světě má klient jistotu, že mu nebudeme účtovat žádný jiný poplatek než 100 korun měsíčně. A protože se tato služba platí právě měsíčně bez ohledu na to, jak dlouho ji má během měsíce zapnutou, je šikovnější aktivovat si ji hned na jeho začátku,“ radí Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní služby Air Bank.

Průzkum pro Air Bank a Zonky provedla formou online dotazování výzkumná agentura IPSOS v květnu 2022 na vzorku 825 lidí ve věku 25 až 50 let.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

ČBA varuje před mimořádným zdaněním bankovního sektoru

Situace, ve které se v současnosti nachází veřejné finance a státní rozpočet, je velmi komplikovaná. Energetická krize úzce související s konfliktem na Ukrajině vyvolává další citelný tlak na pomoc státu ekonomice. Politická reprezentace se snaží hledat nové finanční zdroje. Česká bankovní asociace (ČBA) varuje před zavedením bankovní […]

Text: Redakce

Foto: ČBA

26. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.