CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

07. 05. 2021

0 komentářů

Češi se nejvíce obávají finančních ztrát, hospitalizace a pracovní neschopnosti, říká aktuální průzkum BNP Paribas Cardif „Obavy lidí v čase krize“

 

  • Rostou obavy o zdraví a příjem
  • Lidé jsou zranitelnější a mají větší potřebu pojistné ochrany, zejména proti nezaměstnanosti
  • V České republice 66 % lidí ztratilo, nebo očekává, že ztratí příjem

„Úroveň obav se ve srovnání s obdobím před dvěma lety celosvětově výrazně zvýšila. Tato bezprecedentní zdravotní krize měla zásadní dopad na životy lidí a ovlivnila jak jejich životní úroveň, tak schopnost plánovat budoucnost,“ říká Jean-Bertrand Laroche, zástupce generálního ředitele pro mezinárodní trhy BNP Paribas Cardif.

Loading



 

Rostoucí obavy kvůli krizi Covid-19 ve světě

Předchozí průzkum z roku 2019 ukázal, že dvěma hlavními obavami lidí jsou nemoc a ztráta příjmu. Není překvapením, že krize spojená s pandemií covid-19 tyto obavy významně posílila: 76 % dotázaných uvedlo, že se obávají o zdraví (+5 % vs. 2019) a 76 % trápí riziko ztráty příjmu (+4 %). To představuje za pouhé dva roky výrazný nárůst.

Obyvatelé Španělska, Ruska a Turecka se nejvíce obávají zejména nemoci a ztráty příjmu. Na druhé straně ve Francii, Belgii, Velké Británii, Německu, Švédsku a České republice je míra jistot relativně zachována, a to jak ve vztahu ke zdravotním problémům, tak z ekonomického hlediska. Tento trend lze vysvětlit politikami státní podpory v těchto zemích, které zatím pomohly omezit růst nezaměstnanosti a zmírnit dopad krize.

Pandemie covid-19 ovlivnila osobní a pracovní život velké většiny české populace. Má také

REKLAMA

zásadní dopad na obavy ze ztráty zaměstnání a příjmů, které jsou k pokrytí nezbytných životních nákladů a splátek. V průzkumu Češi uvedli, že se nejvíce obávají finanční ztráty (64 %), hospitalizace (57 %), pracovní neschopnosti (55 %), úmrtí (53 %). A pouze 8 % věří, že jsou velmi dobře chráněni.

Vliv na finance a plány do budoucna

Krize měla také konkrétní dopady na každodenní život a plány do budoucna. Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že v důsledku pandemie utrpěly finanční ztrátu. U 59 % došlo ke

ztrátě příjmu a 44 % muselo odložit nebo zrušit plánovaný nákup. V Evropě musela velká většina respondentů v Polsku, Rusku a Turecku odložit nebo zrušit nákupy (například 77 % respondentů v Rusku) a značný počet z nich měl problémy se zaplacením účtů (41 % v Turecku).

REKLAMA

„Cílem společnosti BNP Paribas Cardif je, aby pojištění bylo co nejvíce dostupné a tento průzkum ukazuje, že tato potřeba stále více nabývá na důležitosti. V České republice dva respondenti ze tří zažili nebo očekávají ztrátu příjmů v důsledku krize covid-19 a téměř každý druhý cítí potřebu ochrany před rizikem nezaměstnanosti,“ říká Zdeněk Jaroš, generální ředitel BNP Paribas Cardif v České republice.

BNP Paribas Cardif provedla průzkum veřejného mínění „Ochrana v době krize“ na vzorku 21 000 lidí ve 21 zemích na třech kontinentech (Evropa, Jižní Amerika a Asie), aby posoudila dopad krize covid-19 a potřeby ochrany. Online průzkum a následnou studii zpracovala společnost Ipsos.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Maximální roční příjmy pro výpočet důchodu

Od roku 2008 se sociální pojištění platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu, z částky nad strop se již sociální pojištění neplatí a tyto příjmy tedy nevstupují do výpočtu starobního důchodu. Nadstandardní příjmy před rokem 2008 tedy ovlivňují výši důchodu více než od roku 2008. Podívejte se na […]

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

12. 03. 2024

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *