CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

19. 11. 2015

0 komentářů

Češi se na exotické dovolené rádi potápějí, přibývá úrazů

 


 

Podle Asociace cestovních kanceláří vycestuje každý rok do zahraničí za potápěním zhruba 45 000 Čechů, z toho přibližně 4 000 míří do vzdálené exotiky. Nejpopulárnější exotické destinace jsou Thajsko, Maledivy, Mexiko nebo Dominikánská republika. Stále narůstá obliba cestování do Spojených arabským emirátů, kam je nyní možné vyrazit bez víza. Podobně populární je Egypt, a to zejména kvůli krásám pod vodní hladinou.

Nejčastěji se potapěč zraní při vynořování

Kouzlu pod vodní hladinou propadá stále víc lidí, 22% aktivních cestovatelů se na dovolené potápí. Člověk ale nesmí zapomínat, že potápění je rizikový sport s mnoha nebezpečími. Podle statistik pojišťoven se nejvíce úrazů stává během vynořování. „Jedná ze zejména o poranění hlavy, potápěči si totiž v nadšení z podmořského světa nevšimnou, že je nad nimi člun nebo lodní šroub. Jeden čas se dokonce uvažovalo o tom, že by při potápění byla povinná přilba jako třeba při jízdě na kole,“ říká manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Mezi nejčatější zdravotní rizika při potápění patří také snížení tepové frekvence, stlačení plic hydrostatickým tlakem, poranění středního ucha, hyperventilace, angorské oči nebo zranění od korálů. Časté je i prochlazení „Na hladině může být teplota vody kolem 20 stupňů Celsia, ale v hloubce dvaceti metrů už je to o 15 stupňů méně. Potápěč by měl rozhodně mít neopren, rukavice a ponožky,“ varuje Vlastimil Divoký.

Potápění běžné cestovní pojištění nekryje

REKLAMA

Úrazy z potápění patří mezi ty nejvážnější a léčebné výlohy můžou jít do statisíců. Proto je důležité mít speciální pojištění rizikových sportů. „Náš 42letý klient se potápěl v Egyptě, ale příliš rychle se vynořil. Projevila se u něj nemoc z dekomprese a musel být umístěn do hyperbarické komory. Za jeho léčbu jsme zaplatili 540 tisíc korun,“ upozorňuje Vlastiml Divoký z ERV Evropské.

Sportovní přístrojové potápění se většinou pojišťuje do hloubky maximálně 40 metrů. Součástí pojištění by měly být transport, hospitalizace, barokomora, ale také pojištění odpovědnosti pro případ poškození či zničení potápěčské výstroje.

Potapěčům lékaři také doporučují minimálně 24 hodin před potápěním nepít alkohol, mohl by totiž způsobit problémy při vynoření.
Zdroj : Tisková zpráva ERV Evropské pojišťovny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Cestovní pojištění pro potápěče: Situace se lepší

Přístrojové potápění láká stále více vášnivců podmořského světa. Jak se však k tomuto sportu staví pojišťovny? A jaká je alternativní možnost pojištění, pokud nechceme spadnout do pastí běžných pojišťoven?

Text: Denisa Kalkusová

14. 04. 2014

Pojištění života a invalidity pro potápěče? Raději mimo ČR…

Potápění nenese jen „krátkodobá“ rizika v podobě výdajů na akutní lékařskou péči při potápění. Při vážnější potápěčské nehodě může dojít k invaliditě i smrti potápěče. V takovém případě může být alespoň finanční záplatou pojištění… ale jaké?

Text: Petr Zámečník

04. 09. 2012

Cestujete za potápěním? Volbu pojišťovny nepodceňte

Přístrojové potápění patří v Česku mezi oblíbené rekreační sporty. Přesto se k němu pojišťovny staví značně rozpačitě. Jakou zvolit cestovní pojišťovnu při zájezdu za podmořským dobrodružstvím? A co hrozí při špatné volbě pojišťovny?

Text: Petr Zámečník

21. 08. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *